Minimální mzda - ilustrační snímek

Minimální mzda - ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Kam se dostalo rychlé zvyšování minimální mzdy v Česku? Podívejte se na její vývoj a srovnání se zahraničím

Minimální mzda letos výrazně vzrostla. Od roku 2015 již popáté. A vývoj zaručené mzdy nezůstává pozadu. Co to pro zaměstnance znamená? Minimální hrubá hodinová mzda je teď 79,80 koruny. Co se mzdami plánují politici v příštích letech? Jaké zaručené výdělky mají sousední státy a kde se na minimální mzdu vůbec nehraje? Podívejte se na vývoj minimální mzdy u nás a srovnání s evropskými státy.

Minimální mzda 2019

Minimální mzda se od začátku letošního roku výrazně zvýšila, a to hned o 1 150 Kč. Minimální hrubá měsíční mzda je tedy teď 13 350 Kč. Protože velkou část spolknou zdravotní a sociální odvody, minimální čistá mzda se zvýší “jen” o 798 Kč. Od výše minimální mzdy se samozřejmě odvíjejí také různé daňové limity, zálohy na zdravotní pojištění, ale i zaručená mzda. Skladník tedy od ledna musí dostat minimálně 13 350 Kč měsíčně, výzkumník ale nejméně 26 700 Kč.

Mzdová kalkulačka pro rok 2021: Kolik zaměstnanec odvede státu? >>>

Vývoj minimální mzdy od 90. let

V České republice byla minimální mzda zavedena v roce 1991. Zvyšovala se zejména v průběhu vlád levicových kabinetů ČSSD či ANO. Naopak za vlády pravice zůstávala buď stejná nebo docházelo jen k mírnému navýšení. Letošní zvýšení minimální mzdy bylo už jedenadvacátou změnou.

Víte, na jaké daňové bonusy máte nárok a kolik odvádíte státu? Naše kalkulačka to spočítá >>>

Zaručená mzda: Jak si letos polepšila vaše profese?

Zaručená mzda, tedy nejnižší možný výdělek, na který má zaměstnanec nárok podle své odbornosti a složitosti práce rovněž v novém roce vzrostl. Vyplácí se v osmi stupních a pohybuje se mezi 13 350 Kč až 26 700 Kč. Zaměstnanci si tedy vydělají o 1 150 až 2 300 korun měsíčně více, vycházíme-li z běžné týdenní pracovní doby 40 hodin. Pokud pracujete na zkrácený nebo poloviční úvazek, pak se minimální i zaručená mzda poměrně snižuje. O zaměstnanecké bonusy ale nepřijdete.

Minimální mzda 2021 >>>

Zaručená mzda: skupiny

  • 1. skupina: 13 350 Kč

Do první skupiny, kde vzrostla minimální mzda na základních 13 350 Kč, patří nekvalifikované práce. Jde například o běžný úklid, doručování zásilek, práci ve skladu, nebo pomocnou sílu v kuchyni. Pro pracovníky ve veřejné sféře platí první a druhá platová třída.

  • 2. skupina: 14 740 Kč

Sanitáři, kopáči, pracovníci nenáročných stavebních prací, prodavači tisku, domovníci nebo školníci si přilepšili nejméně na 14 740 Kč. Z pracovníků ve veřejné sféře sem spadá třetí a čtvrtá platová třída.

  • 3. skupina: 16 280 Kč

Do třetí skupiny patří například práce strojvedoucích metra, ošetřovatelů, pokladních, klempířina, odborné holičství a kadeřnictví, prodej zboží, výroba a výdej běžných teplých jídel. Zaměstnanci 3. skupiny si nyní vydělají minimálně 16 280 Kč. Pro pracující ve veřejné sféře platí pátá a šestá platová třída.

  • 4. skupina: 17 970 Kč

Zdravotní sestry, porodní asistentky, záchranáři pod odborným dohledem, strojvedoucí na vedlejších železničních tratích, krejčí za obleky modelové a zakázkové výroby, instalatéři a topenáři a automechanici si od letošního roku vydělávají alespoň 17 970 Kč měsíčně. Pro pracovníky veřejné sféry platí sedmá a osmá platová třída.

  • 5. skupina: 19 850 Kč

Do páté skupiny, kde se zaručená mzda zvýšila na 19 850 Kč měsíčně, patří například řidiči autobusů, zdravotní sestry, porodní asistentky a záchranáři bez odborného dohledu, běžní IT správci nebo účetní. Pro lidi, pracující ve veřejné sféře platí devátá a desátá platová třída.

  • 6. skupina: 21 900 Kč

Do šesté skupiny se zaručenou mzdou ve výši 21 900 Kč měsíčně patří činnosti jako správa systému výpočetní techniky, zajišťování obchodní činnosti, organizace prodeje, tvorba návrhů cen nebo tvorba přípravné dokumentace a projektů technicky náročných staveb. Pro zaměstnance veřejné sféry platí jedenáctá a dvanáctá platová třída.

  • 7. skupina: 24 180 Kč

Lékaři, zubaři, farmaceuti, tvůrce marketingových strategií i vysokoškolští učitelé pobírají nyní nejméně 24 180 Kč měsíčně. Zaměstnanci veřejné sféry dostávají odměnu v podobě třinácté a čtrnácté platové třídy.

  • 8. skupina: 26 700 Kč

Nejméně 26 700 Kč měsíčně dnes mají například makléři, tvůrčí systémové práce nebo lidé plánující podnikatelské obchodní a finanční strategie. Pro pracovníky ve veřejné sféře platí patnáctá a šestnáctá platová třída.

Minimální mzda v Evropě

Jak to vypadá u sousedů? Slovensko oznámilo nárůst minimální mzdy z 480 eur na 520 eur, tedy zhruba na 13 400 korun. V Polsku vzrostla minimální mzda o 250 zlotých na v přepočtu zhruba 13 500 korun. V Německu vzrostla hodinová mzda na 9,19 eura za hodinu, ve výsledku je to pak zhruba 40 tisíc korun měsíčně. V Rakousku naopak není minimální mzda zavedena vůbec a Maďarsko má minimální mzdu přibližně 12 000 korun.

Další vývoj minimální mzdy

Podle premiéra Babiše by v roce 2021 mohla minimální mzda dosáhnout 15 200 korun.

Minimální mzda v Česku: Vývoj od 90. let do roku 2019Minimální mzda v Česku: Vývoj od 90. let do roku 2019|MPSV

Spory o minimální mzdu

Zastánci rychlého zvyšování minimální mzdy obvykle argumentují tím, že je třeba lidem zvyšovat životní úroveň a že navíc stát bude profitovat na vyšších odvodech, které ze vyšší mezd plynou do státního rozpočtu. Odpůrci naopak poukazují na to, že rychle zvyšování minimální mzdy odrazuje podnikatele od zaměstnávání lidí, v době hospodářské stagnace či poklesu navíc vysoké mzdy motivují k rychlejšímu propouštění, což krizi ještě prohlubuje. Kritici minimální mzdy obecně nesouhlasí s tím, aby stát takto vstupoval do smluvních vztahů mezi zaměstavatelem a zaměstnancem. Poukazuje se také na případ Slovinska, kde po skokovém zvýšení minimální mzdy těsně před krizí následně rychle vzrostla nezaměstnanost znatelně více než ve srovnatelných zemích.