Komentáře
Jiří Gura
2
Regionální úředníci se stěhovat nebudou. Vyškolení na nový zákon a systém pro příchozí úředníky zvenku bude tak za pět let a s každým prdem hurá do Prahy na centrální plánování. Ještě, že už nic stavět nebudu
Přejít do diskuze
Závidění hodný optimismus autorův.... Nesdílím ho. Mám dojem, že zásadní brzdou v rychlosti povolování staveb je nedostatek úředníků a z toho plynoucí tragické nedodržování správních lhůt. Už roky je zákonem stanoveno, že úřad zahájí řízení dnem podání žadosti a do třiceti, respektive šedesáti dnů vydá rozhodnutí. Běžná praxe? Zahájení "až na vás přijde řada" (klidně po roce), vydání rozhodnutí "až bude čas" - klidně další rok.... Správní lhůty jsou pouhým cárem papíru už dávno. Úředníci teď mají obavu z další reorganizace a vláda jim "namydlí schody" přijetím novely zákona o státní službě, který jejich pozici ještě zhorší... Tyhle problémy nový stavební zákon rozhodně nevyřeší. Kéž bych se mýlil....
Pane Párale, Váš článek neprofesionálně přebírá lži, které ve veřejném prostoru šíří zájmová skupina, která ve skutečnosti za novelou stavebního zákona stojí. Lež č.1: povolení bytového domu trvá běžně 7-10 let. Kde prosím berete tyto údaje? https://zpravy.ckait.cz/pruzkum-komory/vysledky-druheho-pruzkumu-ckait-z-ledna-2026-delka-povolovaciho-rizeni-v-cr-se-prodlouzila/
Lež č. 2: životní prostředí, památky i veřejné zdraví mají zůstat dostatečně chráněné. Kde berete podklad pro toto tvrzení, když odborníci (a tím nemyslím developery a vládní koodinátorku pocházející z FINEPu) z těchto oborů bijí na poplach?https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-svoboda-novy-stavebni-zakon-pribeh-silenstvi-a-vitezstvi-mamonu-nad-ceskou-krajinou
https://zpravy.ckait.cz/vydani/2026-03/poslanci-vytvorili-ve-stavebnim-zakone-deset-novych-problemu/
Lež č.3: dotáhne se zpackaná digitalizace. Tato problematika se odsouvá k řešení do dalšího volebního období (proč asi?). Za vůbec nejhorší považuji skutečnost, že se soukromý zájem skupiny nejbohatších developerů prohlásí za zájem veřejný, což s sebou mimo jiné nese možnost vyvlastňování nemovitostí kohokoliv (státu, obcí ale i soukromých osob) pro realizaci soukromých developerských staveb, stavební povolení bude vydáno bez možnosti odvolání s osekáním možností podávání námitek a soudního přezkumu. To přinese mj. další zatížení správního soudnictví a odpovědnost státu za škodu, pokud se chyby v rozhodnutí neodchytí v odvolacím řízení. Novela porušuje základní principy správního práva, rovnost účastníků řízení, způsob jakým je ten zákon projednáván (bez účasti odborné veřejnosti a dotčených orgánů, bez posouzení dopadů na státní rozpočet) je v rozporu s principy demokratického právního státu. Je to nejhorší stavební zákon za posledních 50 let. Ale to zjistíte až v okamžiku, kdy se Vás to bude osobně týkat.
Lež č. 2: životní prostředí, památky i veřejné zdraví mají zůstat dostatečně chráněné. Kde berete podklad pro toto tvrzení, když odborníci (a tím nemyslím developery a vládní koodinátorku pocházející z FINEPu) z těchto oborů bijí na poplach?https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-svoboda-novy-stavebni-zakon-pribeh-silenstvi-a-vitezstvi-mamonu-nad-ceskou-krajinou
https://zpravy.ckait.cz/vydani/2026-03/poslanci-vytvorili-ve-stavebnim-zakone-deset-novych-problemu/
Lež č.3: dotáhne se zpackaná digitalizace. Tato problematika se odsouvá k řešení do dalšího volebního období (proč asi?). Za vůbec nejhorší považuji skutečnost, že se soukromý zájem skupiny nejbohatších developerů prohlásí za zájem veřejný, což s sebou mimo jiné nese možnost vyvlastňování nemovitostí kohokoliv (státu, obcí ale i soukromých osob) pro realizaci soukromých developerských staveb, stavební povolení bude vydáno bez možnosti odvolání s osekáním možností podávání námitek a soudního přezkumu. To přinese mj. další zatížení správního soudnictví a odpovědnost státu za škodu, pokud se chyby v rozhodnutí neodchytí v odvolacím řízení. Novela porušuje základní principy správního práva, rovnost účastníků řízení, způsob jakým je ten zákon projednáván (bez účasti odborné veřejnosti a dotčených orgánů, bez posouzení dopadů na státní rozpočet) je v rozporu s principy demokratického právního státu. Je to nejhorší stavební zákon za posledních 50 let. Ale to zjistíte až v okamžiku, kdy se Vás to bude osobně týkat.
Dobrý den, pane Parale,
článek sice někde zmiňuje skutečně problémy dnešního stavebnictví, ale jak tady popsali již jinit, dost často míří úplně mimo a přebírá PR kecy vlády a lobistickych skupin, které mají jiné cíle, než kvalitu vystaveneho prostředí u nás.
Varováním musí být, že celý nový zákon sice prošel připomínkovym rizenint, ale bez jakéhokoliv dopadu připomínek odborné veřejnosti na znění předkládane verze.
Nepochybně potřebuje stavební řízení zefektivnit, ale toho se nedosáhne schválením normy šité na míru jedné zájmové skupině.
P. S. Mimochodem už dnes musí odvolací orgán rozhodnout a nevrací žádné řízení zpátky původnímu orgánu.
článek sice někde zmiňuje skutečně problémy dnešního stavebnictví, ale jak tady popsali již jinit, dost často míří úplně mimo a přebírá PR kecy vlády a lobistickych skupin, které mají jiné cíle, než kvalitu vystaveneho prostředí u nás.
Varováním musí být, že celý nový zákon sice prošel připomínkovym rizenint, ale bez jakéhokoliv dopadu připomínek odborné veřejnosti na znění předkládane verze.
Nepochybně potřebuje stavební řízení zefektivnit, ale toho se nedosáhne schválením normy šité na míru jedné zájmové skupině.
P. S. Mimochodem už dnes musí odvolací orgán rozhodnout a nevrací žádné řízení zpátky původnímu orgánu.
@Jiří Gura
Předseda ani nepočítá za jeho volební období, že by něco chtěl změnit.
Říkal, že v roce 2029 prý, ale to už tam on nebude
Předseda ani nepočítá za jeho volební období, že by něco chtěl změnit.
Říkal, že v roce 2029 prý, ale to už tam on nebude
Já dostavěl v roce 2020.
Za rok a půl se stěhovalo.
Povolení a schválení stavby do 30 dní, ale to už byla i deska.
Kolaudace žádná. Jen poslání podkladů na úřad.
Zajímavé bylo zjištění o instalaci hromosvodů.
Úřad ji vyžadují, což je určité specifikum ČR, ale to jsme tam neposlali jelikož ani hromosvod nemáme
Schváleno.
Specialitou našeho města je místní podnikatel, který postavil desítky domů bez stavebního povolení!
Číslo popisné získal sice s ročním až dvouročnim odstupem ale všechny jeho stavb byl dodatečně "schváleny".
Kam se hrabe digitalizace!
Kvalita těchto staveb je opředena luxusními náměty na horor.
Teď mu Bůh nadělil, železná kolena, artrozu, vysoký tlak, odchod "nezávislých" úředníků z magistrátu,.tak už jen krade štěrk v nové zástavbě ...
Vseci preci kradnů, říkal předseda ne?
Za rok a půl se stěhovalo.
Povolení a schválení stavby do 30 dní, ale to už byla i deska.
Kolaudace žádná. Jen poslání podkladů na úřad.
Zajímavé bylo zjištění o instalaci hromosvodů.
Úřad ji vyžadují, což je určité specifikum ČR, ale to jsme tam neposlali jelikož ani hromosvod nemáme
Schváleno.
Specialitou našeho města je místní podnikatel, který postavil desítky domů bez stavebního povolení!
Číslo popisné získal sice s ročním až dvouročnim odstupem ale všechny jeho stavb byl dodatečně "schváleny".
Kam se hrabe digitalizace!
Kvalita těchto staveb je opředena luxusními náměty na horor.
Teď mu Bůh nadělil, železná kolena, artrozu, vysoký tlak, odchod "nezávislých" úředníků z magistrátu,.tak už jen krade štěrk v nové zástavbě ...
Vseci preci kradnů, říkal předseda ne?