Prostor X

Zpět na článek

Novotný: Stát nákupem Robin Oil optimalizoval daně exmajiteli, do benzínek potečou další stovky milionů

8 komentářů

erichos
3. února 2024 • 17:13
To si zase někdo namastil kapsu
Skvělí hospodáři
Martin Singer
3. února 2024 • 12:05
Tvl a UNIPETROL (cca 400 čerpacích stanic Benzina a největší tuzemský zpracovatel ropy Česká rafinérská, Chemopetrol Litvínov, Kaučuk Kralupy, Paramo a Spolana Neratovice) prodal stát Polákům za 13,5mld. Jo, stát je prostě super obchodník.
Zdeněk Rezek
3. února 2024 • 11:45
Kdo je, prosím pěkně, pan Novotný? Znalců všeho je teď tolik, že už se to plete.
Navíc jen poznámku. Čepro není státní podnik. Je akciovou společností.
A k převažujícímu názoru v tomto rozhovoru, upozorňujícího na nevhodnost čerpačky vlastnit, jen to, že jsou i názory naprosto opačné. A v obou lze najít argumenty pro a proti.
Navíc, mediálně se vyjádří kde kdo, a k čemu to vlastně je?
Frank51482
3. února 2024 • 11:21
K čemu potřebuje stát benzinky? Je to zase malá domů. Někdo si pořádně namastí kapsu.
Avatar - Uživatel_5734171}
Uživatel_5734171
3. února 2024 • 09:51
český daňový řád obsahuje spoustu kliček. Když budu mít hospodu a prodám ji, tak mám dvě možnosti. Prodat barák se zařízením a vším dalším, od výnosu odečíst náklady (zůstatková cena apod.) a zbytek zdanit. Nebo prodat firmu a legálně nedanit nic. Když budu prodávat firmu, kupuje nový majitel ode mě i všechny případné závazky, včetně kostlivců ve skříni. Proto se takový prodej většinou realizuje za nižší cenu. Příklad: jako s.r.o. prodám "barák" za 20 milionů. Zůstatková cena budovy a zařízení byla 4 miliony. 16 milionů zdaním 19 %, což je cca 3 miliony na dani z příjmů. Mám tedy po zdanění 17 mega a když si je chci převést sobě na účet, musím ještě zaplatit 15 %. Takže můj čistý příjem jako společníka s.r.o. je z těch 20 mega jen 14,5 milionu- Když prodám s.r.o., zůstane mi celých 20 milionů, protože od zdanění je osvobozen prodej firmy nebo její části.
Takže abychom si rozuměli. Majitel těch benzínek to prodal za takovou cenu přesně proto, že se použije ten LEGÁLNÍ trik. Pokud by musel ten příjem danit 15 %, byla by cena přesně o tuto daň vyšší. Stát by zaplatil o pár stovek milionů víc a pak by si těch pár stovek zase vzal zpátky. Ergo kladívko, škoda vznikla jen v hlavách těch, co nerozumí účetnictví...
P.S. A aby bylo jasno, pořád platí můj názor, že stát benzínky kupovat NEMÁ.
Avatar - našinec}
našinec
3. února 2024 • 10:41
@Uživatel_5734171 Stát reagoval na situaci, která zde byla poté, co jsme se aktivně postavili za UA. Nakoupil komoditu, zásobníky, transit a nakonec distribuci(hodně stručně řečeno). Zřejmě stát předpokládá, že takováto situace může nastat i v budoucnu.
Papanikula
3. února 2024 • 11:12
@našinec stát …. Založeny na dotacích , které stojí státní rozpočet půl bilionu korun tam se mělo začít škrtat a žádné daně nezvyšovat
Petr Soukup
4. února 2024 • 06:37
@Uživatel_5734171 Přesně jste to popsal, je to právě o těch kličkách.