Život a styl

Zpět na článek

Tajemství bájného Horymíra a jeho koně Schemiga

18 komentářů

ultimathule
24. května 2011 • 02:37
Turecké kroniky zmiňují podobný příběh, akorát kůň se jmenoval Simír a hrdina Erdogan, kteréžto jméno si česká lidová slovesnost časem přetvořila do tvaru "Horymír".
Příběh se do Evropy dostal spolu s tureckými emisary multikulturní vzájemnosti v září 1683 přes Vídeň, odtud se poté rozšířil i do českých zemí.
Je ovšem poctivé dodat, že mladší prameny tvrdí, že jméno Horymír nepochází ze jména Erdogan, nýbrž Attatürk.
strassidlo
24. května 2011 • 22:55
sendyman
23. května 2011 • 19:53
Samozřejmě mě v mé ješitnosti těší, že jste se o mně zmínil ve svém článku (zde jen technická: nepíši pod pseudonymem "sendyman", ale "Sendyman". Nemůžu za to, že RX velká písmena nebere...). Samozřejmě můj příspěvek byl nadsázka. Ale i tak mě to těší velice...
Co se týká vlastní problematiky, zde se dostáváme na "můj tenký led". Opravdu nemám čas to zkoumat a celkem vzato, Staré pověsti české mi "vyhovují". Koneckonců, jsou to pověsti, že...
O tom, že píšete leckdy bláboly (co to blábolím - VĚTŠINOU! ), jsem se přesvědčil v článcích o Gagarinovi, tady, i na Vašem blogu na i-Děsu.
Pro neznalé: Je pravda, že le***cos z historie SSSR je obestřeno tajemstvím a nesrovnalostmi.
Nicméně, ani vévoda ze Lhoty mi nemůže tvrdit, že Gagarin ve vesmíru nebyl PROTO, že povrch kabiny jeho Vostoku se ve vzduchoprázdnu zahřál na 2.000ºC - a proto nemohl přežít, i kdyby tam nakrásně byl...
strassidlo
23. května 2011 • 20:14
Ctihodný a vážený Sendymane, přijměte moji hlubokosrdečnou gratulaci u příležitosti zanechání Vaší nesmazatelné stopy v dějinách investigativní žurnalistiky. Předpokládám totiž, že pavévoda ze Zapomenuté Lhoty spáchal tuto "Šemíkovskou pátračku" právě na Váš popud. A to se počítá!!!!!!!
sendyman
23. května 2011 • 22:17
No jo, no...
Asi jo! Ale to je jedno. Nechcete zajet o víkendu do Teplitz?
http­://www­.dkte­plice­.cz/la­zenska-sezona-teplice-2011.html
Ale asi ne, já vím, ty zvyřátka....
strassidlo
23. května 2011 • 23:58
Copak žvížátka -ty se beze mne obejdou, ale s mojí leností se do takových dálav jezdit nedá! A Vy máte o víkendu lázeňský program?
sendyman
24. května 2011 • 01:39
No, jinak to nejde.
Už jsem si skoro připadal... Ále nic!!!!
sendyman
24. května 2011 • 01:58
No jistěže! Protože su enem blbej Pražák, tak mám kultůůůrní program!
To jenom Vy (Ješiš! Ani nechci říkat kdo!!! ) si ze mně děláte prdééééél!

***vole - du na špacír, no ni?
strassidlo
24. května 2011 • 21:38
Sendy, "zavěsil" jste tu rekaci správně? Nějak se nechytám.
Jinak na "kulturním či lázeňském programu" neshledávám nic nevhodného, natožpak ***ózního - a to ani pro Pražáky, ani pro Moraváky -jen se, holt, jedni i druzí béřou k zábavě občas různými směry. Tak ať už jedete kamkoliv, hlavně ať se daří!
sendyman
25. května 2011 • 08:12
Ale to víte, že jo!
Akorát, že včera jsem měl po všech stránkách fakt hodně náročnej den a dneska už se nechytám taky.
Vůbec netuším, co jsem tím chtěl vlastně říct!

Ale to máte jedno - hlavně, že je mír!