nahoru

Francii stále ochromují protesty a stávky. Odbory pohrozily vypínáním elektřiny i o Vánocích

ČTK18. prosince 2019 • 13:10
Francii stále ochromují protesty a stávky. Odbory pohrozily vypínáním elektřiny i o Vánocích
foto: Reuters

Odbory francouzského provozovatele přenosové soustavy RTE dnes pohrozily, že na protest proti vládnímu návrhu důchodové reformy budou vypínat elektřinu i o Vánocích. V úterý neohlášené výpadky zasáhly zhruba 167.000 domácností v několika městech. Ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová tento postup dnes odsoudila, informoval francouzský tisk. V zemi dnes zároveň čtrnáctým dnem pokračují stávky v dopravě.

V Paříži nejezdí osm linek metra ze 14, ochromena je i vlaková doprava po celé zemi. Odbory dávají opakovaně najevo, že pokud vláda ohledně svého záměru neustoupí, stávky neskončí ani o Vánocích. Státní železniční společnost SNCF ujišťuje, že má na svátky plán, jak dopravu zajistit. Kolik spojů bude v provozu, se však lidé dozvědí až po příslušném oznámení odborů 24 hodin předem.

Prezident Emmanuel Macron chce zjednodušit současný důchodový systém, který je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný. Nyní obsahuje 42 různých důchodových plánů. Zákonnou hranicí pro odchod do penze má zůstat 62 let. Prostřednictvím bonusů a slev chce ale vláda motivovat lidi k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Příslušníci některých profesí by po reformě přišli o výhody, hlavně o předčasný odchod do důchodu.

Premiér Édouard Philippe začne dnes odpoledne postupně přijímat zástupce odborů. V úterý uvedl, že vláda je pevně rozhodnutá penzijní reformu zavést. Odhodlání prosadit změny dnes vyjádřil také Macron. V prohlášení, které zveřejnil Elysejský palác, ale dodal, že během dialogu s odbory je ochoten přistoupit na "zlepšení" vládního návrhu.

ČTK


Klíčová slova: odbory, Francie, zprávy, stávky, elektřinaDiskuse ke článku