nahoru

Evropská unie a Velká Británie ohlásily novou brexitovou dohodu

ČTK 17. října 2019 • 12:20
Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na Twitteru oznámili uzavření dohody o brexitu - ilustrační snímek
Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na Twitteru oznámili uzavření dohody o brexitu - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Británie a Evropská unie se dohodly na podmínkách brexitu. Informovali o tom dnes na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i britský premiér Boris Johnson. Juncker nový dokument označil za "spravedlivý a vyvážený". Podle britského ministerského předsedy jde o dohodu, kterou jeho země "získává zpět kontrolu". Severoirští unionisté, klíčoví spojenci Johnsonových konzervativců, však vzápětí uvedli, že stále platí jejich dnešní prohlášení, v němž dali najevo nesouhlas s některými částmi brexitových návrhů.

"Kde je vůle, je i dohoda - máme ji! Je to spravedlivá a vyvážená dohoda pro EU a pro Spojené království," napsal na twitteru šéf Evropské komise Juncker. "Doporučím, aby Evropská rada tuto dohodu podpořila," dodal.

"Máme skvělou novou dohodu, která si bere zpět kontrolu - nyní by měl parlament v sobotu zajistit brexit, abychom se mohli posunout k jiným prioritám," napsal na twitteru Johnson. Prioritami britské vlády po dosažení dohody jsou podle něj životní náklady Britů, zdravotnictví, boj s kriminalitou a životní prostředí.

Podmínky odchodu Británie z Evropské unie musí ještě schválit britský parlament, kde se hlasování čeká v sobotu, i Evropský parlament. O brexitu dnes bude jednat také summit Evropské unie.

ČTK
Diskuse ke článku