Boj s nelegálními billboardy: Od tuzemských dálnic jich za poslední roky zmizela více než tisícovka | Reflex.cz
nahoru

Boj s nelegálními billboardy: Od tuzemských dálnic jich za poslední roky zmizela více než tisícovka

ČTK28. srpna 2019 • 15:50
Na billboardy jsou české dálnice a silnice velmi bohaté...
Na billboardy jsou české dálnice a silnice velmi bohaté...
• foto: 
Profimedia

Dva roky po začátku platnosti zákazu billboardů v ochranném pásmu zůstávají v okolí dálnic stále desítky až stovky nelegálních poutačů. Dosud jich bych odstraněno 1118, oznámil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Před dvěma lety silničáři napočítali u dálnic přibližně 1500 nelegálních reklam. Další stovky zakázaných billboardů se nacházejí u silnic první třídy. Určit přesný počet nelegálních zařízení u dálnic podle ministerstva dopravy nelze. Majitelé totiž jejich odstraňování hlásit nemusí.

Někteří vlastníci reklam navíc podle úřadu dále umísťují do ochranných zón nová zařízení, případně je přesouvají. „Práce silničních správních úřadů i Ředitelství silnic a dálnic je tak značně složitá a řízení vedoucí k odstranění musí být neustále obnovována,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Přebujelá byrokracie: Český stát selhává v budování infrastruktury. Silniční i datové

Nejvíce reklam bylo podle dřívějších informací odstraněno z dálnice D1, následují tahy D2 a D5. Postup při odstraňování je od začátku stejný. Silniční úřad po zjištění nelegálnosti billboardu vyzve vlastníka k jeho odstranění. Pokud tak majitel v požadovaném termínu neučiní, vyzve úřad k odstranění silničáře. Ti menší zařízení odstraňují sami, na likvidaci větších poutačů vypisují veřejné zakázky. Náklady na likvidaci pak účtují majitelům. Podle posledních údajů ministerstva odstranili po výzvách silničáři 12 reklam, dalších 33 jich odmontovali sami majitelé. V srpnu ministerstvo rozeslalo výzvu k odstranění dalších 51 billboardů.

Další stovky nelegálních billboardů zůstávají také kolem silnic první třídy. Jsou pod správou jednotlivých krajů, některé z nich dosud odstranily pouze několik desítek nelegálních reklam. Před začátkem platnosti zákazu napočítali silničáři kolem dálnic a silnic první třídy 3000 nepovolených zařízení.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od předloňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Legální zůstávají reklamy například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona. Zákaz platí od září 2017.

Konec samolepek na předním skle. Sněmovna schválila zavedení elektronických dálničních …
Co do nás hustí reklamy: Poctivost nade vše
Jakub Němec 18. ledna 2019 • 16:11

Co do nás hustí reklamy: Poctivost nade vše

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější