nahoru

E-cigarety v problémech: V USA zemřel na následky jejich kouření první člověk, problémem jsou náplně s THC

ČTK25. srpna 2019 • 12:40
Evropská unie chce přísnější pravidla pro elektronické cigarety
Evropská unie chce přísnější pravidla pro elektronické cigarety
• foto: 
Profimedia

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S odvoláním na zdravotníky o tom dnes informoval server BBC, podle nějž není zcela jasné, co je konkrétní příčinou tohoto onemocnění. Zpráva přichází v době, kdy odborníci vyšetřují záhadnou plicní chorobu, která se rozšířila po USA. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že eviduje 193 „potenciálních případů“ nemoci ve 22 amerických státech. V mnoha z těchto případů postižení lidé nahlásili, že pomocí e-cigaret inhalovali THC, psychoaktivní látku obsaženou v marihuaně. Případy byly nahlášeny v rozmezí dvou měsíců počínaje koncem června.

Osoba, jejíž úmrtí je spjato s užíváním e-cigaret, zemřela ve státě Illinois „po hospitalizaci s neznámou nemocí poté, co kouřila e-cigaretu“, sdělila epidemioložka ze státu Illinois Jennifer Laydenová. Ředitel CDC Robert Redfield řekl: „S lítostí jsme se dozvěděli o první smrti spojené s šířením nákazy plicního onemocnění uživatelů e-cigaret nebo 'vaporizačních' zařízení.“ Dodal, že tragická smrt v Illinois zvýrazňuje nebezpečí plynoucí z jejich užívání.

Příčina choroby nebyla dosud plně zjištěna. Všichni nemocní však vykazovali stejné příznaky kašlání, dýchavičnosti a únavy a někteří též zvraceli či měli průjem. Podle lékařů zatím nejsou jakékoliv náznaky, že by nemoc měla být infekční.

Úřady nařídily provést laboratorní testy náplní do e-cigaret ve snaze určit, zda obsahují škodlivé sloučeniny. Náplně obsahující THC se podle BBC dají sehnat na černém trhu, ale i legálně v některých amerických státech. Lidé na online diskusních fórech také upozorňují na nebezpečí plynoucí z neregulovaného prodeje padělaných náplní.

 

ČTK
Diskuse ke článku