Huawei v Africe pomáhala vládám sledovat opozici | Reflex.cz
nahoru

Další problém Huawei: Zaměstnanci čínské firmy pomáhali africkým vládám sledovat opozici

ČTK15. srpna 2019 • 17:00
Huawei (ilustrační)
Huawei (ilustrační)
• foto: 
Reuters

Zaměstnanci čínské firmy Huawei minimálně ve dvou případech pomohli africkým vládám sledovat jejich politické oponenty, uvedl americký Wall Street Journal. Technici Huawei podle výpovědi několika vysoce postavených vládních úředníků Ugandy a Zambie využívali mobilních dat ke sledování polohy a nabourali se do konverzací a účtů na sociálních sítích členů opozice. Čínské firma veškerá obvinění popírá.

Firma Huawei v Ugandě pomohla policii proniknout do soukromých konverzací populárního hudebníka a nově také politika Bobiho Winea. Na základě objevených informací bezpečnostní složky hudebníka společně s několika jeho podporovateli zatkly a překazily jeho plány na uspořádání politického mítinku.

V Zambii prý zaměstnanci Huawei pomohli vládě získat přístup do telefonu a na facebookový účet blogerů kritických k prezidentovi země. Díky práci dvou expertů Huawei je policie vypátrala a zatkla. Vládnoucí Vlastenecká fronta krátce po zatčení na své facebookové stránce explicitně napsala, že jí s nalezením blogerů pomohli „čínští experti z Huawei“.

Huawei obvinění odmítla jako „ničím nepodložená a mylná“. Vnitřní pravidla společnosti zaměstnancům zakazují účastnit se jakýchkoli aktivit, která by ohrozila data a soukromí zákazníků a uživatelů nebo by porušila zákony, napsal technologický gigant ve vyjádření, podle kterého žádné pochybení neukázalo ani vnitřní vyšetřování.

Společnost Huawei je hlavním provozovatelem mobilních datových sítí v Africe, tamnímu trhu dominuje také z hlediska bezpečnostních sledovacích technologií, které dodává vládám.

Máme zbraně a nebojíme se je použít! Čínská armáda drsným videem varuje demonstranty v …
Spor Prahy a Pekingu: Primátor Hřib má pravdu, jedna Čína neexistuje, Tchaj-wan je …

 

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější