nahoru

Soudy řeší masové zatýkání v Moskvě. Spekuluje o otravě vůdce opozice Navalného

ČTK29. července 2019 • 11:50
Soudy řeší masové zatýkání v Moskvě. Spekuluje o otravě vůdce opozice Navalného
foto: Reuters

Ruské soudy dnes zahájily přestupková řízení proti stovkám osob, které policie v Moskvě zadržela při sobotním protestu proti vyloučení opozičních kandidátů z komunálních voleb. V moskevské nemocnici se zotavuje opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který byl o víkendu hospitalizován kvůli prudké alergii. Opoziční média spekulují, že mohl být otráven.

Sobotní demonstrace se zúčastnilo kolem 5000 lidí; policisté zhruba 1400 demonstrantů na několik hodin zadrželi a dnes ráno bylo ve vazbě ještě 150 osob. Neobvykle vysoký počet zatčených, pravděpodobně nejvyšší v Moskvě za posledních deset let, kontrastuje s pokojným průběhem demonstrace svolané ze stejného důvodu před týdnem. Tu ale moskevská radnice povolila.

Podle moskevského rozhlasu byla dnes část zadržených rozvezena do několika obvodních soudů v Moskvě i mimo metropoli. Za účast v nepovolené demonstraci a blokování dopravy jim hrozí pokuty nebo několikadenní tresty vězení. Na každého provinilce mají údajně soudy patnáct minut. Velkou část lidí odvezených policejními autobusy ze sobotní demonstrace ale policisté brzy propustili bez dalšího postihu.

Podle zahraničních novinářů, kteří sobotní policejní zásah sledovali, bylo nemálo osob zraněno, policejní obušky způsobily zlomené končetiny a rozbité hlavy. Proti "neúměrnému použití síly" protestovalo americké velvyslanectví v Moskvě, znepokojení kvůli "policejní brutalitě" vyjádřila i kremelská rada pro lidská práva, poradní orgán prezidenta Vladimira Putina.

K víkendovým událostem v Moskvě se vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, které v reakci na twitteru komentovalo protest proti "manipulaci komunálních voleb". Ministerstvo uvedlo, že "svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky, a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem".

Nervozitu mezi ruskou opozicí vyvolalo náhlé onemocnění disidenta Alexeje Navalného, který si od minulé středy odpykává v Moskvě třicetidenní vězení za opakované výzvy k nepovoleným demonstracím. Navalnyj byl v neděli dopoledne hospitalizován s prudkým alergickým záchvatem, krizi se ale lékařům údajně rychle podařilo zvládnout a jeho život nic neohrožuje. Podle dnešních informací je jeho stav uspokojivý.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová novinářům řekla, že nemá s Navalným žádný kontakt. Jeho nemocniční lůžko prý střeží policie a opoziční předák žádné návštěvy přijímat nemůže. Před nemocnicí se v neděli sešlo několik desítek demonstrantů, kolem 20 lidí policie odvedla.

Náhlé onemocnění Navalného hodnotí ruské opoziční kruhy podezíravě. Alergií prý nikdy netrpěl. Jeho lékařka Anastasija Vasiljevová podle opoziční televize Dožď nevylučuje, že byl otráven neznámou látkou. Od ošetřujících lékařů si k analýze vyžádala vzorky jeho kůže a vlasů. K jeho lůžku ji ale policie nepustila.

Navalnyj se v roce 2017 stal terčem útoku, při němž neznámí pachatelé v Moskvě politikovi polili obličej roztokem barviva, které se v Rusku používá jako antiseptikum. Z poleptání se zotavoval několik měsíců a ve Španělsku podstoupil operaci oka.

ČTK
Diskuse ke článku