Havaj bez cigaret? Možná již brzy. Doutníky a elektronické varianty by ale nezmizely | Reflex.cz
nahoru

Havaj bez cigaret? Možná již brzy. Doutníky a elektronické varianty by ale nezmizely

Daniel Baret15. února 2019 • 08:30
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Shutterstock

Americké souostroví Havaj možná v následujících letech v podstatě zlikviduje prodej klasických cigaret na svém území. Text nově navrhovaného zákona totiž předpokládá, že se každým rokem se bude zvyšovat věk lidí, kterým bude umožněn nákup tabákových výrobků. Legislativa něco takového umožňuje – a místní zákonodárci se toho rozhodli využít. Věkové omezení by ale bylo liberálnější k prodeji elektronických cigaret, doutníků a žvýkacího tabáku.

Havaj od roku 2016 umožňuje nákup tabákových výrobků pouze osobám starším 21 let. Nový zákon ale předpokládá, že věkové omezení se bude zpřísňovat. Od příštího roku to má být již 30 let a v roce 2024 až 60 let. Mladším lidem nemá být prodej cigaret vůbec umožněn. To je plán, jak tuto oblast obchodu postupně z Havaje zcela odstranit.

Podle předkladatelů zákona je „cigareta považována za jeden z nejnebezpečnějších artefaktů v lidských dějinách“. Protože americké federální zákony neumožňují úplný zákaz prodeje cigaret, na Havaji přistupují ke zvyšování limitního věku kupujících. Turisté, kterých přijíždějí na ostrovy v Tichém oceánu každý rok miliony, by si přitom mohli cigarety stále přivážet.

Za kapesné do hospody: alkohol a cigarety si za něj kupuje 40 % dětí. Ročně jim dáme…

Zdravotní plus, ekonomické mínus

Předkladatel zákona, demokrat Richard Creagan, podle svého vyjádření pro televizi CNN předpokládá, že by se mu mohlo podařit zákon prosadit. To by prý znamenalo „konečnou fázi“ problému s cigaretami. Kritici zákona ale namítají, že by přijetí této normy mohlo představovat výpadek 100 milionů dolarů ročně na daních v příjmech státu. Zákon by mohl vyvolat i soudní spory.

Příznivci zákona zase argumentují zprávou amerických vědců a zdravotníků z roku 2015, podle kterých u člověka, který nezačne s kouřením do 25 let věku, je velmi nepravděpodobné, že se někdy stane kuřákem.

V této souvislosti si můžeme připomenout velmi kontroverzní prohlášení prezidenta Miloše Zemana z roku 2013: „Chtěl bych vás upozornit, že já jsem začal kouřit až ve 27 letech, když se můj organismus plně vyvinul a tabák vůči němu nebyl nebezpečný. Dovolte mi, abych vašim dětem doporučil obdobný postup. Aby počkaly do 27 let a potom kouřily zcela bez rizika.“ Zdravotníci považují tato jeho slova za zcela zavádějící a nebezpečná.

Muslimský kmen, kde o sexu rozhodují ženy. Saharští Tuaregové se vymykají pravidlům
Právě teď a právě tady! Perfektně načasovaná fota, která vás zaručeně pobaví

Daniel Baret


Klíčová slova: Havaj, cigarety, zákon, e-cigarety, USA


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější