nahoru

Za kapesné do hospody: alkohol a cigarety si za něj kupuje 40 % dětí. Ročně jim dáme bezmála tři miliardy

-bam-30. prosince 2018 • 14:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Problematika kapesného se dotýká většiny školou povinných dětí a mladistvých. Rodiče se je skrz kapesné snaží zejména naučit hospodařit (80 %), důležité pro ně také je, aby poznaly hodnotu peněz (49 %). O tom, za co ratolesti kapesné nakonec utratí, však přehled nemají. Z průzkumu STEM/MARK pro Gusto Kartu mimo jiné vyplynulo, že 4 z 10 dotázaných mladistvých za alkohol nebo cigarety utratí až 25 procent z obdržené hotovosti. Ta stále drtivě převažuje nad penězi posílanými na účet.

Každý druhý rodič měl podle průzkumu pocit, že se s kapesným děje něco nekalého a děti s mladistvými to obratem potvrzují: až 56 procent doma neříká pravdu o tom, na co kapesné užily. Rodiče se většinou bojí, že děti peníze utratí za zbytečnosti (přes 49 procent), 24 procent vnímá jako hrozbu i útratu za alkohol a cigarety. Ani tady přitom jejich obavy nejsou liché – až čtvrtinu svého kapesného za cigarety nebo alkohol utratí 38 procent mladistvých mezi 15 až 20 lety.

Vyzkoušeli jsme za vás: Skutečný dort pejska a kočičky. Jak vypadá, když ho upečete?

„Samozřejmě platí, že každá věková skupina má své specifické potřeby. U mladších dětí se většinou bavíme o drobných na svačiny případně další záliby, u starších už se ale můžeme bavit o kapesném jako o penězích, které by měly sloužit částečně na živobytí. Asi pro žádného rodiče není příjemné řešit situaci, kdy dítě na intru nebo koleji peníze během prvního týdne propije v hospodě,“ vysvětluje Malík. „Díky Bezpečnému kapesnému a Gusto Kartě mají rodiče naprostý přehled o tom, jaké výdaje jsou u dítěte nejvyšší, a zároveň mít jistotu, že s kartou určitě nezaplatí za alkohol nebo další věci, které neschvalují,“ dodává.

Na kapesném se v českých domácnostech nevykládají marginální částky – mladí mezi 15 a 17 lety dostávají kolem dvou set korun, u starších osmnácti let to je ještě o stokorunu navíc. Děti do patnácti let dostávají kapesné menší, kolem 50 Kč.

Dojemná cesta nadané baletky: Z brazilských slumů až na výsluní v New Yorku

„Bylo pro nás také důležité zjistit, v jakém časovém intervalu rodiče dávají svým dětem kapesné. Ukázalo se, že téměř polovina rodičů dává dětem kapesné jednou týdně a třetina pak jednou měsíčně. Objevovaly se ale i častější frekvence než jednou týdně. To jen potvrzuje, že rodiče chtějí mít nad kapesným svých dětí přehled a drtivá většina z něj vylučuje finančně náročnější položky jako jsou například výdaje na sport,“ říká Jan Burianec, analytik z výzkumné agentury STEM/MARK.

Většina rodičů jako hlavní útratu z kapesného považuje u mladších ratolestí jídlo (83 procent), u těch starších se už jedná i o výdaje za kulturu (32 procent) nebo oblečení (přes 11 procent). Celkovou hodnotu kapesného v Česku tak lze odhadnout zhruba na 2,9 miliardy korun ročně, jen na nežádoucí výdaje jako je alkohol nebo tabákové výrobky tak padne minimálně 600 milionů za rok.

25 reklam, které by už dnes byly zakázané kvůli sexismu, rasismu či propagaci kouření
Děti zlobí, prášky nezabírají a na Krym se vám je zatím posílat nechce? Varujte je…

-bam-


Klíčová slova: kapesné, děti, rodiče, peníze, financeDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,520
29,900
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější