nahoru

Zemřel Amos Oz, nejpřekládanější spisovatel v izraelské historii

ČTK28. prosince 2018 • 16:04
Amos Oz, izraelský spisovatel
Amos Oz, izraelský spisovatel
• foto: 
Profimedia

Ve věku 79 let zemřel izraelský spisovatel Amos Oz. Informovala o tom dnes ma twitteru jeho dcera Fania Ozová-Salzbergerová. Amos Oz je nejvíce překládaným spisovatelem v historii Izraele a zároveň politickým aktivistou, jenž dlouhá desetiletí hlásal usmíření mezi Židy a Araby. Jeho díla byla přeložena do 41 jazyků včetně češtiny.

"Můj milovaný otec právě zemřel na rakovinu. Nemoc měla rychlý průběh. Zemřel v poklidu ve spánku, obklopen těmi, kteří ho milují," napsala na twitteru autorova dcera. "Respektujte prosím naše soukromí. Na telefonáty nebudu reagovat. Díky těm, kteří ho měli rádi," dodala.

Jeruzalémský rodák je autorem více než 30 prozaických knih (románů, sbírek povídek či textů pro děti), ale i mnoha stovek esejů a článků na politická témata, která vycházejí v izraelském i zahraničním tisku. Za svou tvorbu získal řadu ocenění, například Mírovou cenu německých knihkupců či Izraelskou cenu za literaturu. Uznávaný intelektuál na vlastní kůži zažil dvě arabsko-izraelské války a přes 30 let strávil v kibucu.

Narodil se jako Amos Klausner v Jeruzalémě v rodině východoevropských Židů, kteří se přistěhovali do tehdejší britské mandátní Palestiny v polovině 30. let. Českým čtenářům se Oz, jenž třikrát (v 1994, 2003 a 2013) navštívil Prahu, představil poprvé v roce 1993 románem Černá skříňka. Česky vyšly i další romány, Fima, Panter ve sklepě a Můj Michael, ale i výběr esejů Mír, láska a kompromis či Jak vyléčit fanatika.

Jeho matka pobývala v Praze ve 30. letech.

ČTK


Klíčová slova: smrt, spisovatel, Izrael, Amos Oz



Diskuse ke článku