nahoru

Indonéské letadlo se krátce po startu zřítilo do moře, na palubě bylo 189 lidí

ČTK29. října 2018 • 08:35
Indonéské letadlo se krátce po startu zřítilo do moře, na palubě bylo 189 lidí
foto: ČTK

Letadlo indonéské společnosti Lion Air, které mířilo z Jakarty na Sumatru, dnes krátce po startu havarovalo a zřítilo se do moře u ostrova Jáva. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na záchranáře. Na palubě se podle nich nacházelo 189 lidí. Na místě je asi 300 záchranářů, kteří hledají možné přeživší a černé skříňky. Zatím podle agentury AP našli jen část trosek stroje a osobní věci cestujících.

"Dosud nevíme, zda někdo přežil," řekl novinářům šéf záchranářů. Podle něj bylo na palubě mezi cestujícími nejméně 23 vládních úředníků. Podle agentury AP šlo o zaměstnance ministerstva financí, kteří se vraceli ze schůzky na ministerstvu v Jakartě.

Spojení s letadlem typu Boeing 737 MAX 8 se přerušilo třináct minut po startu. "Letoun žádal o návrat na letiště, než definitivně zmizel z radarů," uvedl úředník z ministerstva dopravy, který má na starosti civilní letectví. Podle letištní záznamů mělo letadlo problém už dvě minuty po startu.

Příčina nehody zatím není jasná. Počasí bylo příznivé a pilot i kopilot byli zkušení - jeden měl nalétáno 6000 a druhý 5000 hodin. Zřícený letoun získala společnost Lion Air letos v srpnu a nalétáno měl asi 800 hodin.

Podle ředitele firmy Lion Air Edwarda Siraita měl stroj při předchozím letu "technický problém". Sirait nicméně ujistil, že závada byla zcela odstraněna. Nespecifikoval ale, oč konkrétně šlo. Ředitel aerolinek rovněž uvedl, že jeho společnost provozuje celkem 11 letadel stejného typu a ostatní letadla stejný technický problém neměla. Proto firma neplánuje, že by zbytek flotily těchto boeingů odstavila.

Pokud se potvrdí, že nikdo nepřežil, půjde podle agentury Reuters o druhou nejhorší leteckou nehodu v Indonésii po neštěstí z roku 1997, kdy po zřícení letadla u města Medan zemřelo 234 lidí.

Aerolinky Lion Air jsou jednou z nejmladších a největších leteckých společností v Indonésii, denně vypravují desítky letů, domácích i mezinárodních. Soukromá společnost byla založena v roce 1999 a od té doby měla do neděle jen jednu nehodu se smrtelnými oběťmi. V 2004 zemřelo při přistávání jejího letadla ve městě Surakarta 25 lidí ze 163 osob na palubě.

ČTK


Klíčová slova: letadlo, nehoda, zprávy, Indonésie, Lion AirDiskuse ke článku