Švédsko žije úžasným objevem. Osmiletá holčička vytáhla z jezera 1500 let starý meč | Reflex.cz
nahoru

Švédsko žije úžasným objevem. Osmiletá holčička vytáhla z jezera 1500 let starý meč

Johana Kudrnová25. října 2018 • 18:00
Saga Vanecek a meč, který našla v jezeře Vidöstern
Saga Vanecek a meč, který našla v jezeře Vidöstern
• foto: 
Twitter

Osmiletá Saga Vanecek se do Švédska se svou rodinou natrvalo přistěhovala z americké Minnesoty teprve před rokem. Každoroční dovolená, kterou tráví americko-švédská rodina vždy na břehu jezera Vidöstern v jižním Švédsku, se pro dívku letos proměnila v dobrodružství, o kterém sní každé dítě. Během hledání placatých kamínků na dně jezera, které mělo v létě rekordně nízký stav vody, našla 1500 let starý meč z před vikingské éry.

Moment překvapení popsala osmiletá Saga v eseji pro britský Guardian: „Plazila jsem na mělčině po čtyřech a hledala kamínky na házení, když jsem ucítila něco dlouhého a tvrdého. Bylo to pohřbené v písku. Vytáhla jsem to nad hladinu a uvědomila si, že to není klacek ani kámen. Na jednom konci byla špička a na druhém rukojeť. Jednu ruku jsem si dala v bok, druhou jsem předmět zdvihla nad hlavu a zakřičela: Tati, našla jsem meč!“

Rodina Vanecek objev Sagy předala pracovníkům místního muzea. Ačkoliv byla archeoložka Annie Rosén tou dobou na dovolené, poté, co viděla meč na fotce, okamžitě se vrátila do města. Jedná se totiž o zcela unikátní nález. Archeologové doposud ve Švédsku nenašli předmět stejného stáří, který by byl ve stejně perfektním stavu.

První československý ministr financí Alois Rašín byl národní hrdina i symbol sociálního…

Meč z 5. až 6. století našeho letopočtu bude nyní podroben bádání. Poté bude konzervován a první zájemci jej tak nespatří dřív než za rok. Meč je stále uvězněn v původním koženém pouzdře. Výzkumníci již stačili probádat zbytek jezera. Našli brož stejného stáří.

Proč byl meč pohřben na dně jezera, si archeologové nejsou jistí. Teorii o dávném hrobu majetného muže již zavrhli.

Příběh osmileté Sagy, která „poklad“ našla, vzbudil ve švédských i zahraničních médiích senzaci. Legenda o králi Artušovi totiž praví, že mu meč předznamenávající získání královského stolce dá jezerní žena. Sagu tak některá média začala označovat za švédskou královnu. Co na to asi říká dcera švédského krále Gustava, korunní princezna Viktorie?

Alois Musil a T. E. Lawrence: Mimořádné osudy dvou orientalistů, které válka postavila…
Zdeněk Sternberg: Mám obavy, aby to v Česku zase neústilo do nějakého autokratického …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější