![Přezouváte správně? Přezouváte správně?](https://1884403144.rsc.cdn77.org/foto/pneu-zimni-pneumatiky/Njg4eDM4Ny9zbWFydC9pbWc/3750385.jpg?v=0&st=6nrEFo_H1uKpmBIu76f_j_OEhzj6sCrYVwaOk0yJi00&ts=1600812000&e=0)
Přezouvání pneumatik na zimu: Kde Češi dělají chybu?
Až třetina Čechů stihne přezout auto na zimní gumy ještě před prvním listopadem. Polovinu k tomu vyburcuje až prudké ochlazení. Podle průzkumů společnosti Stem/Mark, kterou si nechal nedávno vypracovat Barum, jsme nečekaně poučeným národem – 89 % motoristů přezouvá. Přesto ale dělají chybu.
Řada majitelů aut kupovala zimní pneumatiky už v dobách, kdy nebylo sezonní přezouvání nařízeno. Většinou je k tomu motivovaly pojišťovny slevami. Od roku 2011 jsou zimní pneumatiky povinné od listopadu do března v případě souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námrazy. Případně pokud lze takové podmínky předpokládat.
V praxi to výrazně zmírnilo počet řidičů, kteří předtím vyrazili na vozovky se sjetými letňáky v jistotě, že jim za to nic nehrozí. Dnes podle několika průzkumů skoro devět z deseti majitelů aut přezouvá na zimní gumy. A ostatní podle všeho nevyjíždějí. Statistiky už ale neodrážejí drsnou realitu...
Kdy je povinné zimní přezutí?
Řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
- Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
- Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Zákon tedy myslí na případné výkyvy počasí a nutí mít řidiče obuté zimní pneumatiky jen v případě, kdy opravdu nastává „zimní“ počasí, se sněhem a ledem na silnici. Naopak pokud bude i po prvním listopadu hezky s vysokými teplotami, přezouvat nutné není.