nahoru

Bývalý policista i voják. Kvůli vraždě slovenského novináře Kuciaka jsou po razii obviněni tři osoby

ČTK28. září 2018 • 15:43
Zatčení bývalého policisty.
Zatčení bývalého policisty.
• foto: 
Foto ČTK, Facebook Denisy Sakové, Facebook Tomáš Sz., Profimedia.cz

Tři z osmi zadržených při čtvrteční policejní razii na Slovensku, která se konala v souvislosti s vyšetřováním únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, byli obviněni z úkladné vraždy a z dalších trestných činů. ČTK to v pátek sdělila mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová. Zbylých pět osob kriminalisté po výslechu propustili na svobodu.

Vyšetřovatel podle Predajňové připraví podnět prokurátorovi, aby podal návrh na uvalení vazby na trojici obviněných. O vazebním stíhání rozhoduje soud. Podle slovenského trestního zákona za úkladnou vraždu dvou osob hrozí pachatelům v případě prokázání viny doživotí.

Ze zveřejněných iniciál vyplývá, že mezi obviněnými je muž, který podle dřívějších informací médií v minulosti pracoval jako policejní vyšetřovatel, a také jeho příbuzný, bývalý profesionální voják.

1080p 720p 360p
Žalozpěv za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou od básníka a slamera StrakyVIDEO Archiv slampoetry.cz

"Vyšetřovací tým je přesvědčen o vině těchto osob. Všichni zasahující policisté a vyšetřovací tým udělali maximum pro to, aby viníci mohli být potrestáni," napsala na sociální síti policie, byť dříve během dne odmítla případ komentovat.

Kandidáti do Senátu v druhém kole: Prezidentští uchazeči, těžké váhy politiky i překvapení

Další razie

Podle televize Joj elitní jednotka slovenské policie patrně v souvislosti s vyšetřováním zmiňované vraždy v pátek zasahovala v jednom z domů v jihoslovenském městě Komárno. To leží nedaleko Kolárova, kde se uskutečnila čtvrteční policejní razie po podezřelých z Kuciakovy vraždy.

Kuciak a jeho snoubenka byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Veľká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla usmrcena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Slovenská policie i prokuratura jako důvod Kuciakovy vraždy již dříve označily jeho novinářskou práci.

Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi mohutné demonstrace a politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica. Tříčlenná koalice se následně dohodla na vytvoření nového kabinetu, ve kterém pokračuje většina ministrů Ficovy vlády.

Demonstrace, ze které mrazí. 50 000 Slováků zpívá na náměstí v Bratislavě hymnu
Bohumil Pečinka: Novináři se nestřílejí, většinou. Jak jsme na tom v Česku?

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,590
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější