Konec genderových studií v Maďarsku. Vláda oboru ruší licence i podporu | Reflex.cz
nahoru

Konec genderových studií v Maďarsku. Vláda oboru ruší licence i podporu

Oliver Adámek1. září 2018 • 12:30
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán
• foto: 
Reuters

Zatímco v západní Evropě mají genderová studia i kvůli rozmachu politické korektnosti čím dál větší váhu, v Maďarsku dost možná obor brzy přestane existovat. Tamní vláda tento týden oznámila, že jej od září příštího roku nebude dotovat a financovat. Oficiální důvod je jednoduchý – nízký zájem studentů.

Vysokoškolský obor, o němž se příležitostně vedou zapálené diskuze i v Čechách, se už tradičně příliš nezamlouvá konzervativním politikům. Není se tedy co divit, že proti němu jako první v Evropě zasáhla právě maďarská vláda premiéra Orbána. Ta třeba letos na jaře vydala zákon „Stop Soros“ proti neziskovým organizacím a dlouhodobě vystupuje víceméně proti všemu spojenému s levicově-liberálním viděním světa.

V Maďarsku jsou v tuto chvíli pouze dvě univerzity, které genderová studia jako obor vyučují: státní Univerzita Loránda Eötvöse a soukromá Středoevropská univerzita. První jmenovaná škola se oboru bude muset zbavit stoprocentně, druhá, založená a financovaná v Maďarsku velmi kontroverzním finančníkem Georgem Sorosem, si jej jako soukromá nejspíš bude moci ponechat.

Povídá si Merkelová s Orbánem a pomlouvají Zemana. To není vtip, ale Benešovy dekrety

Právě Středoevropské univerzitě nicméně před pár lety hrozilo, že se bude muset přestěhovat z Budapešti. Vláda tehdy vydala zákon, který nově upravoval licenční podmínky pro zahraniční vysoké školy, a právě „Sorosova“ univerzita je nesplňovala. Nakonec minimálně zatím v maďarském hlavním městě zůstala, napětí kolem ní ale stále trvá.

George Soros byl zároveň de facto hlavním tématem letošních maďarských voleb. Vládní strana Fidesz Viktora Orbána vylepila plakáty s ním po celé zemi, Orbán o něm mluvil v každém předvolebním projevu. Zásah proti gender studies se tedy zdá být pokračováním této dlouhodobé strategie.

Cyril Höschl: Kolik máme pohlaví a čím je vnímání vlastního genderu dáno?
Zkouška z diskriminace: Děti uklízely a holčičky dostaly menší odměnu. Jak zareagovaly?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější