Za krvácení a modřiny jen pokuta. Rusko dekriminalizovalo domácí násilí. Jaký je výsledek? | Reflex.cz
nahoru

Za krvácení a modřiny jen pokuta. Rusko dekriminalizovalo domácí násilí. Jaký je výsledek?

Johana Kudrnová19. srpna 2018 • 14:10
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia

V únoru 2017 ruská státní Duma dekriminalizovala některé formy domácího násilí. Pokud k násilí na ženě a dětech nedojde vícekrát ročně, násilník oproti předchozí úpravě zákona nečelí hrozbě odnětí svobody až na dva roky. Za modřiny a tržné rány zaplatí pokutu maximálně třicet tisíc rublů. Ve výjimečných případech si odsedí 15 dnů ve vězení. Statistiky případů domácího násilí od loňska padají. Jak čísla, která hrají vládě do karet, vysvětlují odborníci?

Zástupci neziskové organizace Anna centrum a realizátoři kampaně Ne násilí tvrdí, že za úbytkem hlášených případů domácího násilí stojí přesvědčení žen, že hledat pomoc u státu je nyní ještě zbytečnější než v minulosti.

Statistiky zaznamenaly téměř 50 % pokles případů domácího násilí. V roce 2016 bylo nahlášeno na 65 tisíc případů. V loňském roce to bylo téměř o polovinu méně – dohromady 36 tisíc.

Politruky nemá jen Putin, v Evropské unii fungují „hlídači správného názoru“ již dlouho

Marina Pisklakova-Parker, která stojí v čele sítě Anna center pomáhajícím ženám v nesnázích, uvedla, že zcela proti logice vládní propagandy, jež tvrdí, že počet napadení reálně díky dekriminalizaci klesl, přijaly Anna centra v roce 2017 na 27 tisíc telefonátů na lince důvěry. To je o 7 tisíc více než v roce předcházejícím.

„Dekriminalizace vysílá násilníkům signál, že bít svou ženu a děti není závažný problém, a podporuje v nich tak pocit beztrestnosti,“ říká Pisklakova-Parker. Rusko tímto způsobem podle ní závažným způsobem podkopává lidská práva ženské části populace.

V prosinci loňského roku navíc vyšlo najevo, že pokuty, které soud násilníkům v některých případech vyměří, jsou často nuceny platit jejich oběti. Podle serveru domesticviolence.ru zažije ročně domácí násilí 16 miliónů Rusek, jen 10 % z nich útok ohlásí policii.

Osm žen cara Ivana Hrozného. Jak skončily? Otrava rtutí, klášter, utopení i exil
Trump přiznal, že jeho syn chtěl od Rusů získat informace o ClintonovéKlíčová slova: Rusko, domácí násilí


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější