Británie stojí v úžasu nad archeologickými nalezišti. Sucho odkrylo tisíce let lidské činnosti | Reflex.cz
nahoru

Británie stojí v úžasu nad archeologickými nalezišti. Sucho odkrylo tisíce let lidské činnosti

Johana Kudrnová17. srpna 2018 • 13:30
Británie stojí v úžasu nad archeologickými nalezišti. Sucho odkrylo tisíce let lidské činnosti
foto: Rcahmw.gov.uk

Nebývalé sucho, které letos zasáhlo také Britské ostrovy, odkrylo po celé zemi stovky archeologických nalezišť. Seschlé pole a zahrady odhalily obrysy staveb, zavlažovacích kanálů, neolitických pohřebišť, viktoriánských okrasných zahrad i nápisů v krajině vzniklých za druhé světové války. Letecké fotografie organizace Historic England i snímky pořízené amatéry pomocí jednoduchých dronů tak oživily zájem Britů především o dávnou historii.

Pozůstatky historických staveb byly v Británii naposledy stejně dobře pozorovatelné v roce 1976. Letos se jich však díky moderní technologii podařilo před prvním deštěm zdokumentovat více než kdy předtím. Kromě nepříjemně vysokých teplot, požárů, se kterými Britové bojovali okolo Manchesteru, nebo rozteklých silnic ve Walesu, tak počasí přineslo i pozitiva.

Ojedinělá série fotografií Lidic: 30. léta, nacistický masakr a doba po tragédii

Polní otisky se objevují díky vlastnostem různého druhu podloží. To ovlivňuje schopnost půdy zadržet vodu. Zatímco jakýkoliv druh zdiva ukrytý pod vrchní částí půdy se projeví nižším porostem na povrchu, dávný zavlažovaný kanál podnítí vyšší porost. Extrémní sucho pak rozdíly podloží zřetelně odhalí.

O principu otisků v travních porostech se britský přírodovědec Gilbert White zmiňoval již v roce 1789. Obyvatelé hrabství Hampshire používali zavlažování půdy pro lokalizaci zkamenělých dubů, které používali na otop. K jednoduché metodě se ve 21. století přidalo mapování krajiny prostřednictvím termokamer a infrakamer.

Největší, nejkrvavější a plný zlata. Podívejte se do nejslavnějšího zlatého dolu v…

Letošní senzaci způsobilo především několik objevů. V hrabství Yorkshire se objevily obrysy čtyř mohylových hrobů z doby železné. Podobné v minulosti odhalily množství vzácných pohřebních artefaktů včetně válečných vozů.

Poblíž anglického města Milton Keynes se pak vyrýsoval neolitický monument druhu cursus. Oblast patří k nejtajemnějším prehistorickým nalezištím v Británii. Vědci věří, že cursy – prostranství ohraničená až několik kilometrů dlouhými umělými kanály a příkopy – zhruba před 5000 lety sloužila k obřadním soupeřením jako mohly být například závody s válečnými vozy.

Unikátní akty: Krásné a sexy fotografie mladých žen z 20. let minulého století.…

Na mnoha místech se objevilo osídlení z doby římské. Ve Walesu pak třeba také středověký hřbitov s netradičně tvarovanými hroby. Zahradníci alžbětinského sídla Gawthorpe Hall, nacházejícím se v hrabství Lancashire, byli díky suchu ohromeni geometrickými vzory ornamentální zahrady z dílny slavného viktoriánského architekta Charlese Barryho.

Historie se připomněla také v Irsku. Na pobřeží vysvitl nápis Eire (irský výraz pro Irsko). Desítky jemu podobných měly v době druhé světové války německé i spojenecké letce upozornit, že se nachází nad územím neutrálního Irska a neměli by proto na krajinu shazovat bomby.

Jen některé suchem odhalená naleziště budou podrobena archeologickému zkoumání. Všechna však budou nyní zařazena na seznam oblastí chráněných před hlubokým zoráváním půdy a výstavbou.

Amerika, jak ji už neuvidíte: Prohlédněte si jedinečné snímky z dobývání Divokého západu
Svět očima Jacka Londona: Podívejte se na vzácné fotografie slavného dobrodruha
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější