Dvojčata stále zabíjejí. Rakovinou v New Yorku po 11. září onemocnělo více než 10 000 lidí | Reflex.cz
nahoru

Dvojčata stále zabíjejí. Rakovinou v New Yorku po 11. září onemocnělo více než 10 000 lidí

Johana Kudrnová15. srpna 2018 • 17:16
Dvojčata stále zabíjejí. Rakovinou v New Yorku po 11. září onemocnělo více než 10 000 lidí
foto: Twitter

Deník New York Post napsal, že v důsledku vdechnutí nebezpečných částic uvolněných do ovzduší po zřícení dvojčat v roce 2001, onemocnělo rakovinou již více než deset tisíc Newyorčanů. Počet obětí teroristického útoku, který odstartoval 21. století, tak i sedmnáct let po tragédii roste. Série útoků si bezprostředně vyžádala na tři tisíce životů. V odpověď následovala americká invaze do Iráku a do Afghánistánu. Rozsáhlé změny na domácí půdě i v zahraniční politice tehdejší americký prezident George W. Bush označil za válku proti terorismu.

Zdravotní program Světového obchodního centra, který byl představen v roce 2013, doposud napočítal na deset tisíc případů rakovinového onemocnění spojeného s událostmi 11. září 2001. Mezi postiženými jsou nejčastěji záchranáři a dobrovolníci, kteří pomáhali při odklízení trosek, ale také obyvatelé Manhattanu a studenti.

Ve dnech následujících po tragédii byli tito lidé dlouhodobě vystaveni toxickým účinkům částic, které se při zřícení dvojčat uvolnily do ovzduší. Jednalo se o kombinaci leteckého paliva, azbestu, cementového prachu a skleněných střepů.

Turecko jako vyděrač Západu a Evropa jako starověký Řím
Pavel P. Kopecký 13. srpna 2018 • 15:18

Turecko jako vyděrač Západu a Evropa jako starověký Řím

Rakovina přichází i po letech

Z deseti tisíce postižených rakovině a dalším onemocněním doposud podlehlo na 1800 osob. Číslo přitom s přibývajícími lety roste. Různé druhy rakovin mají totiž různé druhy latence. Onemocnění tak typicky propuká dlouhá léta poté, co byl dotyčný škodlivinám vystaven. V nemocnici Mount Sinai, která je na federální zdravotní program napojena, dnes týdně registrují 15-20 případů spojených s událostmi 11. září.

Rakovinová onemocnění se také častěji objevují ve vyšším věku. Ze záchranářů, kterým bylo před sedmnácti lety okolo třicítky, se dnes stávají padesátníci. Čísla tak rostou i z tohoto důvodu. Nejčastěji se u těchto lidí objevuje rakovina štítné žlázy, ale také kůže nebo močového měchýře.

New York si letos připomene již sedmnácté výročí teroristických útoků. Na místě, kde kdysi stály ikonické mrakodrapy, vyrostla v roce 2014 budova nová. Byla pojmenována Věž svobody. Sousedí s památníkem a muzeem 11. září. V okolí jsou dokončovány další stavby.

Na to, jak dvojčata původně vypadala, jak došlo k nabourání letadel a co na místě tragédie vzniklo následně, se podívejte do galerie:

Emoce přeživších masakru v Orlandu. Fotograf je zachytil na černobílých fotografiích
Korejský mrakodrap připomíná explodující Dvojčata. Rozhněval pozůstalé obětí z 11. září
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější