Dvojčata stále zabíjejí. Rakovinou v New Yorku po 11. září onemocnělo více než 10 000 lidí | Reflex.cz
nahoru

Dvojčata stále zabíjejí. Rakovinou v New Yorku po 11. září onemocnělo více než 10 000 lidí

Johana Kudrnová15. srpna 2018 • 17:16
Dvojčata stále zabíjejí. Rakovinou v New Yorku po 11. září onemocnělo více než 10 000 lidí
foto: Twitter

Deník New York Post napsal, že v důsledku vdechnutí nebezpečných částic uvolněných do ovzduší po zřícení dvojčat v roce 2001, onemocnělo rakovinou již více než deset tisíc Newyorčanů. Počet obětí teroristického útoku, který odstartoval 21. století, tak i sedmnáct let po tragédii roste. Série útoků si bezprostředně vyžádala na tři tisíce životů. V odpověď následovala americká invaze do Iráku a do Afghánistánu. Rozsáhlé změny na domácí půdě i v zahraniční politice tehdejší americký prezident George W. Bush označil za válku proti terorismu.

Zdravotní program Světového obchodního centra, který byl představen v roce 2013, doposud napočítal na deset tisíc případů rakovinového onemocnění spojeného s událostmi 11. září 2001. Mezi postiženými jsou nejčastěji záchranáři a dobrovolníci, kteří pomáhali při odklízení trosek, ale také obyvatelé Manhattanu a studenti.

Ve dnech následujících po tragédii byli tito lidé dlouhodobě vystaveni toxickým účinkům částic, které se při zřícení dvojčat uvolnily do ovzduší. Jednalo se o kombinaci leteckého paliva, azbestu, cementového prachu a skleněných střepů.

Turecko jako vyděrač Západu a Evropa jako starověký Řím
Pavel P. Kopecký 13. srpna 2018 • 15:18

Turecko jako vyděrač Západu a Evropa jako starověký Řím

Rakovina přichází i po letech

Z deseti tisíce postižených rakovině a dalším onemocněním doposud podlehlo na 1800 osob. Číslo přitom s přibývajícími lety roste. Různé druhy rakovin mají totiž různé druhy latence. Onemocnění tak typicky propuká dlouhá léta poté, co byl dotyčný škodlivinám vystaven. V nemocnici Mount Sinai, která je na federální zdravotní program napojena, dnes týdně registrují 15-20 případů spojených s událostmi 11. září.

Rakovinová onemocnění se také častěji objevují ve vyšším věku. Ze záchranářů, kterým bylo před sedmnácti lety okolo třicítky, se dnes stávají padesátníci. Čísla tak rostou i z tohoto důvodu. Nejčastěji se u těchto lidí objevuje rakovina štítné žlázy, ale také kůže nebo močového měchýře.

New York si letos připomene již sedmnácté výročí teroristických útoků. Na místě, kde kdysi stály ikonické mrakodrapy, vyrostla v roce 2014 budova nová. Byla pojmenována Věž svobody. Sousedí s památníkem a muzeem 11. září. V okolí jsou dokončovány další stavby.

Na to, jak dvojčata původně vypadala, jak došlo k nabourání letadel a co na místě tragédie vzniklo následně, se podívejte do galerie:

Emoce přeživších masakru v Orlandu. Fotograf je zachytil na černobílých fotografiích
Korejský mrakodrap připomíná explodující Dvojčata. Rozhněval pozůstalé obětí z 11. září
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější