nahoru

Vesmírný rekord: Ruská nákladní loď dorazila na ISS za necelé čyři hodiny

ČTK10. července 2018 • 12:00
Loď Progress MS-09 startuje a k Mezinárodní vesmírné stanici.
Loď Progress MS-09 startuje a k Mezinárodní vesmírné stanici.
• foto: 
ČTK

Ruská nákladní loď Progress MS-09, která v noci na dnešek startovala z kazašského kosmodromu Bajkonur, dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) za rekordní tři hodiny a čtyřicet minut. Na oběžnou dráhu byla poprvé vynesena ve zkráceném režimu s pouhými dvěma oblety Země. S odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Rosskosmos o tom informovala ruská média.

"Nákladní loď Progress MS-09 se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici. Poprvé v historii vesmírných letů byla loď vynesena k ISS podle zkráceného schématu se dvěma oblety planety (Země)," napsal na twitteru Rosskosmos. Ruské kosmické lodě doposud cestovaly k orbitálnímu komplexu dva dny nebo jen šest hodin, během nichž Zemi obletěly čtyřikrát.

Hlas Stephena Hawkinga putuje k černé díře. Dorazí za 3500 světelných let

Progress měl být vynesen do vesmíru podle zkráceného schématu už loni v říjnu, řízení ruských kosmických letů však jeho start odložilo. Vesmírný kamion tehdy nakonec v původním dvoudenním režimu startoval o dva dny později.

Nákladní loď dnes dopravila na ISS více než dvě tuny nákladu; mimo jiné i palivo, stlačený vzduch, kyslík a další zásoby pro posádku vesmírné stanice, napsala agentura Interfax.

Narazí do Země? Unikátní video zachycuje fascinující optický klam blížícího se Měsíce
Před 55 lety se Valentina Těreškovová vydala jako první žena do vesmíru. Podívejte se,…

ČTK


Klíčová slova: Rusko, vesmír, ISS, rekordy


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,540
21,730
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější