Vesmírný rekord: Ruská nákladní loď dorazila na ISS za necelé čyři hodiny | Reflex.cz
nahoru

Vesmírný rekord: Ruská nákladní loď dorazila na ISS za necelé čyři hodiny

ČTK10. července 2018 • 12:00
Loď Progress MS-09 startuje a k Mezinárodní vesmírné stanici.
Loď Progress MS-09 startuje a k Mezinárodní vesmírné stanici.
• foto: 
ČTK

Ruská nákladní loď Progress MS-09, která v noci na dnešek startovala z kazašského kosmodromu Bajkonur, dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) za rekordní tři hodiny a čtyřicet minut. Na oběžnou dráhu byla poprvé vynesena ve zkráceném režimu s pouhými dvěma oblety Země. S odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Rosskosmos o tom informovala ruská média.

"Nákladní loď Progress MS-09 se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici. Poprvé v historii vesmírných letů byla loď vynesena k ISS podle zkráceného schématu se dvěma oblety planety (Země)," napsal na twitteru Rosskosmos. Ruské kosmické lodě doposud cestovaly k orbitálnímu komplexu dva dny nebo jen šest hodin, během nichž Zemi obletěly čtyřikrát.

Hlas Stephena Hawkinga putuje k černé díře. Dorazí za 3500 světelných let

Progress měl být vynesen do vesmíru podle zkráceného schématu už loni v říjnu, řízení ruských kosmických letů však jeho start odložilo. Vesmírný kamion tehdy nakonec v původním dvoudenním režimu startoval o dva dny později.

Nákladní loď dnes dopravila na ISS více než dvě tuny nákladu; mimo jiné i palivo, stlačený vzduch, kyslík a další zásoby pro posádku vesmírné stanice, napsala agentura Interfax.

Narazí do Země? Unikátní video zachycuje fascinující optický klam blížícího se Měsíce
Před 55 lety se Valentina Těreškovová vydala jako první žena do vesmíru. Podívejte se,…

ČTK


Klíčová slova: Rusko, vesmír, ISS, rekordyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
22,770
30,080
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější