Japonci řeší, zda smí ženy vstoupit do posvátného ringu pro sumó. Kvůli menstruaci jsou prý nečisté | Reflex.cz
nahoru

Japonci řeší, zda smí ženy vstoupit do posvátného ringu pro sumó. Kvůli menstruaci jsou prý nečisté

Daniel Baret29. dubna 2018 • 14:05
Sumó - ilustrační foto
Sumó - ilustrační foto
• foto: 
Wikipedie

Smí ženy alespoň za určitých okolností, třeba při záchraně života, vstoupit do posvátného ringu, který slouží k zápasům japonského bojového sportu sumó? Podle tradicionalistů nikoli, protože podle šintoistického výkladu, kterým se sumó řídí, jsou ženy „nečisté“, neboť menstruují. V posledních týdnech se o tom ale Japonci na všech úrovních vášnivě přou, protože dvě události rozvířily kolem prastaré tradice velkou diskusi.

Ve středu 4. dubna při zahajovacím projevu před zápasy sumó zkolaboval přímo v ringu starosta města Maizuru Rjózo Tatami. Několik lidí mu přispěchalo poskytnout první pomoc. Mezi nimi bylo i několik žen, včetně přítomné zdravotní sestry. Jenže v tu chvíli diváci z mikrofonů uslyšeli opakovanou výzvu: „Ženy, opusťte ring!“ A to přesto, že i ony zachraňovaly starostovi život.

Japonský bojový sport sumó, který je starý téměř 1500 let, se totiž dodnes řídí tradicemi a dodržují se u něj pevně dané obřady. A ty podle šintoistického výkladu zakazují vstup žen do posvátného ringu, který se jmenuje dohyō. Ženy jsou podle starých zvyků považovány za „rituálně nečisté“, protože menstruují.

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří nechtěli bojovat. Kdo skutečně byli?

Jenže videa, která se objevila na sociálních sítích a na YouTube, kde bylo slyšet, jak pořadatelé a rozhodčí vyhánějí ženy od záchrany života člověka, vyvolala obrovskou kritiku. Japonská federace sumó se nakonec musela omluvit a na tuto sobotu svolala zasedání, která otázku možného vstupu žen do posvátného ringu řešila. Podle agentury Kjódó zatím ještě nijak nerozhodla, ale slíbila, že současný stav „přehodnotí“. Diskutuje ale pouze o tom, že ženy by mohly vstoupit do ringu jen za určitých mimořádných okolností. Záchrana života by mohla být jednou z nich.

Další kontroverze se ale odehrála 6. dubna, kdy významný turnaj sumó ve městě Takarazuka zahajovala místní starostka Tomoko Nakagawaová. Té také nebylo umožněno vstoupit do ringu, takže svoji řeč přednesla těsně u něj. Jenže populární politička se rozhodla situaci řešit a požádala federaci sumó, aby zvyk změnila. Dostalo se jí velké podpory nejenom od veřejnosti, ale i od jiných starostek z celé země. Ze staré tradice se tak stala i politická otázka.

Bez menstruace, zato se znásilněním. Jak doopravdy žijí vojačky z armádních přehlídek v…

Existuje také „dětská“ varianta sumó, ani té se nesmí účastnit dívky. Zde to bylo odůvodněno možností častých zranění.

Šintoismus, ale i buddhismus, zapovídal v Japonsku vstup žen na některá posvátná místa a tradice někde ještě přetrvala. Ženy například dodnes nemají přístup na ostrov Okinošima, kde je vzácná svatyně, nebo nesmí vystoupat na vrchol hory Omine, kde je starý chrám.

Video ukazuje, jak ženy vstoupily do posvátného ringu na sumó. Teď je z toho problém:https://www.youtube.com/watch?v=fdXiufmTyzc

Nejúspěšnější japonské video – sprintující sumisté
Bill Gates tvrdí, že do deseti let přijde světová pandemie chřipky, která zabije…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější