Dochází tu k devastaci mezilidských vztahů, píší ostravští chirurgové Babišovi po odvolání ředitele Němečka | Reflex.cz
nahoru

Dochází tu k devastaci mezilidských vztahů, píší ostravští chirurgové Babišovi po odvolání ředitele Němečka

ČTK23. dubna 2018 • 16:27
Svatopluk Němeček, bývalý ministr zdravotnictví, poté ředitel Fakultní nemocnice Ostrava. Z této pozice ho odvolal ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch
Svatopluk Němeček, bývalý ministr zdravotnictví, poté ředitel Fakultní nemocnice Ostrava. Z této pozice ho odvolal ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch
• foto: 
Foto ara

Lékaři Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava se kvůli situaci na klinice obrátili na premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Kritizují působení Evžena Machytky pověřeného řízením nemocnice a lékaře Pavla Zonči, který se po Machytkově příchodu vrátil na Chirurgickou kliniku. Lékaři v dopise poukazují na provázanost obou lékařů. Situaci na Chirurgické klinice označili za stále vyhrocenější.

Zonča řekl, že vyjádření považuje za další součást cílené a plánované kampaně, která má poškodit jeho reputaci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v únoru odvolal tehdejšího ředitele Svatopluka Němečka a Machytka přišel na jeho místo. S jeho příchodem se na Chirurgickou kliniku vrátil její někdejší přednosta Zonča. Kliniku tehdy za ne zcela jasných okolností opustil přednosta Igor Penka. Podle lékařů ho k tomu donutili právě Machytka se Zončou. Na problematickou situaci na klinice opakovaně poukazují i odbory, které upozorňovaly, že se zhoršila mezioborová spolupráce.

Lékaři tvrdí, že náhlý a nečekaný odchod Penky způsobil pobouření a neklid, který na pracovišti trvá. Stěžují si, že Zonča byl sice přijat jako sekundář, přesto vystupuje a jedná jako přednosta kliniky.

Na Colours of Ostrava přijede Pharrell Williams, držitel 11 Grammy. Bude hlavní hvězdou

Podivné vztahy ostravských lékařů

"V situaci, která je stále vyhrocenější, v osobních jednáních zejména s mladšími kolegy používá různé formy nátlaku. Tímto dochází na chirurgické klinice k devastaci mezilidských vztahů. To je nepřijatelné, protože zejména chirurgie klinického pracoviště nejvyššího typu je z podstaty věci prací týmovou, nutně založenou na dobrých vztazích a důvěře," uvedli lékaři. Premiéra žádají o setkání a možnost osobního vysvětlení situace. Babiš s dalšími členy vlády bude v příštích dnech v regionu, návštěva Fakultní nemocnice Ostrava ale v oficiálním programu není.

Zonča v reakci na dopis uvedl, že vyjádření podepsalo šest lékařů a na klinice jich podle něj pracuje 26. Dodal, že dopis obsahuje účelové lži, jejichž pravděpodobným cílem je zabránit jmenování Machytky ředitelem nemocnice. Zároveň poskytl své hodnocení současným vedením kliniky z letošního března, kde je mimo jiné popsán jako erudovaný chirurg, přátelský, nekonfliktní a vždy připravený pomoci pacientům i kolegům.

V pátek se konalo výběrové řízení na nového ředitele nemocnice. Podle oficiálně nepotvrzených informací ČTK se shodným počtem hlasů uspěli dva kandidáti - Machytka a lékař Jiří Havrlant, kterého podporuje Lékařská fakulta Ostravské univerzity. Právě Zonča v minulosti působil i jako děkan Lékařské fakulty. Z funkce byl ale na podzim 2016 prý za dramatických okolností odvolán a s univerzitou je ve sporu.

Můj zápas s Babišem. Otevřená zpověď ministra Němečka o tom, co se dělo v Sobotkově vládě
Krásná, chytrá a smrtící: Sovětská odstřelovačka, která zabila 59 německých vojáků

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější