nahoru

Uměle vyrobené mléčné výrobky, které chutnají jako skutečné produkty, mají jít brzy na trh

Daniel Baret9. března 2018 • 14:20
Umělé mléko prý chutná jako klasické mléko od krávy.
Umělé mléko prý chutná jako klasické mléko od krávy.
• foto: 
Handout

Po mase vypěstovaném v laboratoři se můžeme připravit také na mléko, či jogurt, které nebudou živočišného původu. Kalifornský start-up Perfect Day tvrdí, že se blíží ke komerčnímu prodeji mléčných produktů, vyrobených jiným způsobem, ale chuťově identických se známými originály.

Pomocí droždí, kravské DNA a rostlinných částí vyrobila americká společnost Perfect Day produkty, které jsou podle ní jak chuťově, tak obsahově, identické například s kravským mlékem. Firma teď hledá významné potravinářské společnosti, které ji pomohou s uvedením na trh.

„Alternativy k jogurtu, sýru a zmrzlině jsou tak špatné, že je lidé nechtějí ani vyzkoušet. Mnoho lidí se sice snaží jíst více rostlinné stravy, ale chybí jim pak mléčné produkty, za které doposud nebyla rozumná náhrada,“ říká Ryan Pandya, spoluzakladatel start-upu Perfect Day.

V Austrálii objevili poklad. Manželé našli 132 let starý vzkaz v lahvi
Tereza Stonišová 9. března 2018 • 10:38

V Austrálii objevili poklad. Manželé našli 132 let starý vzkaz v lahvi

V rostlinných náhradách mléka doposud chyběl hlavní stavební blok mléka - mléčný protein. Ten Perfect Day nahrazuje tak, že vpravuje kravskou DNA do droždí spolu s cukrem a vytváří protein pomocí fermentace. Tato směs se smísí s dalšími složkami pocházejících z rostlin, až vnikne finální produkt, který je podle společnosti dokonalou náhradou mléka.

„Bereme živinné látky z rostlin a měníme je na zvířecí protein stejně, jako to dělají krávy. Ale jsme o mnoho efektivnější, protože používáme pouze buňku droždí a ne mnohasetkilové zvíře,“ popisuje proces Pandya.

Jdete pozdě do práce? Možná za to může spor mezi Kosovem a Srbskem
Tereza Stonišová 8. března 2018 • 14:28

Jdete pozdě do práce? Možná za to může spor mezi Kosovem a Srbskem

Bizarní nehoda v Jižní Africe: Lovec lvů byl zastřelen dříve, než stačil zamířit

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,550
28,500
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější