nahoru

Bosenský hotel hrůzy, ve kterém Srbové znásilňovali a popravovali, je dál otevřený, jako kdyby se nic nestalo

Daniel Baret 2. března 2018 • 08:30
Hotel hrůzy Vilina Vlas, kde byly znásilňovány ženy a popravováni za bosenské války muži, pořád nabízí své služby.
Hotel hrůzy Vilina Vlas, kde byly znásilňovány ženy a popravováni za bosenské války muži, pořád nabízí své služby.
• foto: 
Wikimedia

Chtěli byste strávit léčebný pobyt v hotelu uprostřed hustého borového lesa, ve kterém v první polovině 90. let za války v Bosně a Hercegovině srbské polovojenské jednotky masově znásilňovaly ženy a dívky a popravovaly místní muže? Zřejmě ne. Něco podobného ale můžete zažít v hotelu Vilina Vlas ve vesnici Višegradska Banja, kde se všichni tváří, že se zde v minulosti nic nestalo.

Za občanské války v Bosně a Hercegovině, která si v letech 1992 až 1995 vyžádala kolem 100 tisíc mrtvých, změnily srbské polovojenské jednotky hotel Vilina Vlas na malý koncentrační tábor, kde vraždily, mučily a znásilňovaly muže, ženy i děti patřící k místnímu muslimskému obyvatelstvu.

Dnes v opět upravených pokojích, kde bylo za války uvězněno a znásilněno kolem 200 bosenských žen a dívek (některým bylo pouhých 14 let), bydlí turisté, z nichž někteří netuší, jaký horor se zde odehrával. Podle vyšetřovatelů Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, který sídlí v nizozemském Haagu, zde bylo také zavražděno kolem 100 lidí, jejichž těla pak byla naházena do nedaleké řeky Driny. Reportáž o podivném hotelu, jehož majitelé a zaměstnanci se tváří, že se zde nic zvláštního nestalo, přinesl anglický web Mail Online.

V roce 1992 si v lázeňském hotelu Vilina Vlas, který v současnosti nabízí pobyty s využitím termálních lázní na léčení artritidy a dalších nemocí, zřídil své sídlo velitel srbských polovojenských jednotek Bílí orli (Beli Orlovi) Milan Lukić. Ten se svými vojáky spáchal mnoho masakrů, při kterých byli popravováni bosenští muslimové. A to včetně žen a dětí. Lukić byl až více než dvacet let po válce odsouzen za válečné zločiny k 15 letům vězení.

Bývalý koncentrační tábor Vilina Vlas najdete i na webu Trip Advisor. Bývalý koncentrační tábor Vilina Vlas najdete i na webu Trip Advisor.Foto Tripadvisor

V hotelu vraždili a znásilňovali také příslušníci dalších polovojenských srbských skupin.

Dnes ale najdete hotel Vilina Vlas i na známem cestovatelském webu Trip Advisor. Někteří hosté si zdejší pobyt velmi pochvalují…

Vilina Vlas u městečka Višegrad se nachází na území Republiky Srbské, která je oficiálně součástí Bosny a Hercegoviny, ale zdejší území spravují výhradně Srbové. Někdejší muslimští obyvatelé byli většinou za války v 90. letech při etnických čistkách vyhnáni a už se sem nevrátili.

Válečný zločinec Milan Lukić, velitel srbských polovojenských jednotek Bílí orli, měl v hotelu Vilina Vlas svůj malý koncentrační tábor.Válečný zločinec Milan Lukić, velitel srbských polovojenských jednotek Bílí orli, měl v hotelu Vilina Vlas svůj malý koncentrační tábor.Foto Flickr

Město Višegrad je známé především díky historickému kamennému mostu přes řeku Drinu, který je zapsán na seznam památek UNESCO. V letech 2011 až 2014 byla z popudu a za finančního přispění známého filmového režiséra Emira Kusturici ve Višegrádu vybudována nová čtvrt, která se jmenuje Andrićgrad. Ta nese jméno po jugoslávském spisovateli Ivo Andrićovi. Režisér Kusturica je srbský nacionalista, který vystudoval na pražské FAMU.

Daniel Baret




Diskuse ke článku