Skutečné peklo na zemi: Nejvyšší počet obětí za posledních pět let, bombardování nemocnic. To je Sýrie | Reflex.cz
nahoru

Skutečné peklo na zemi: Nejvyšší počet obětí za posledních pět let, bombardování nemocnic. To je Sýrie

-mic-26. února 2018 • 11:20

Lékaři bez hranic žádají okamžité zastavení bojů. Počty obětí dramaticky rostou a vůbec celková situace v oblasti Ghúta v Sýrii dávno překonala běžné představy o tom, jaká zvířata dokážou lidé ve válce být. Bombardování syrskou vládou prakticky znemožnilo poskytovat jakoukoliv zdravotní péči.

Za pouhých pět dnů intenzivního bombardování a ostřelování přijaly nemocnice a kliniky podporované Lékaři bez hranic přes 2 500 raněných. Zemřelo více než 520 lidí. To vše od neděle 18. do pátku 23. února. Přitom mrtvých a raněných bude velmi pravděpodobně ještě více, neboť počet zařízení, která jsou schopná hlásit aktuální stav, neustále klesá. Navíc další raněné a mrtvé přijímají i střediska, ze kterých Lékaři bez hranic nemají údaje.

Mezi oběťmi jsou často ženy a děti – v pátek 23. února tvořily dle záznamů devíti zdravotnických zařízení podporovaných Lékaři bez hranic 58 procent zraněných a 48 procent mrtvých.

Nálety v Sýrii zničily nemocnici Lékařů bez hranic ve chvíli, kdy přijímala raněné

Zoufalá situace

Ve stejném období zasáhlo bombardování a ostřelování třináct zdravotnických středisek, která byla plně nebo částečně podporovaná Lékaři bez hranic. Zdravotníci ve východní Ghútě už před tím fungovali pod maximálním tlakem. Nyní pracují šest dní bez přestávky a nemají reálnou naději na to, že v tak extrémních podmínkách budou moci ošetřovat pacienty adekvátně. Lékaři bez hranic proto žádají okamžité zastavení bojů, aby bylo možné pomoci nemocným a zraněným.

„Jako zdravotní sestra jsem pracovala v extrémně vyhrocených konfliktech, proto mě ničí slyšet lékaře a zdravotní sestry ve východní Ghútě, jak říkají, že mají 100 zraněných pacientů a žádnou dostupnou nemocnici, protože tu poslední právě zničilo bombardování,“ říká Meinie Nicolai, výkonná ředitelka Lékařů bez hranic. 

Situace ve východní Ghútě je kritická, OSN chce vydat rezoluci o klidu zbraní a z oblasti evakuovat civilisty.Situace ve východní Ghútě je kritická, OSN chce vydat rezoluci o klidu zbraní a z oblasti evakuovat civilisty.

Ani materiál, ani síly

Během třetího dne útoků žádali zdravotníci, které podporují Lékaři bez hranic, zvýšený přísun zdravotnického materiálu. Nyní po šesti dnech nepřetržitého bombardování říkají, že i kdyby ho měli dostatek, už jim nezbývají síly. Teď už žádají jen jedno – zastavení ostřelování.

Se zhoršováním konfliktu v Sýrii žádali Lékaři bez hranic a další organizace, aby znesvářené strany dodržovaly mezinárodní humanitární právo a pravidla války. Prosby však nebyly vyslyšeny. Situace je už tak katastrofální, že Lékaři bez hranic přidávají specifický apel: Aby lékaři mohli dělat svoji práci, syrská vláda a ozbrojené opoziční skupiny ve východní Ghútě musejí okamžitě zastavit bombardování a ostřelování. Lékaři bez hranic žádají, aby podporovatelé těchto bojujících stran použili svůj vliv a pomohli zlepšit současnou extrémní situaci.

Řada zdravotnických zařízení je poškozena nebo zničena, pacienty nelze převážet, protože poničené jsou i silnice a řidiči se bojí vyjíždět. Zdravotnický materiál buď zcela chybí, nebo je ho omezené množství. Pacientů je nekonečný zástup a zdravotníci jsou extrémně vyčerpaní. Nutná je proto humanitární pomoc. 

Ariel Šaron: Král Izraele, Řezník z Bejrútu i Poslední skutečný vůdce

Lékaři bez hranic v Sýrii

Při posledním vyostření bojů Lékaři bez hranic poskytovali plnou podporu a pravidelné zásoby pro deset zdravotnických zařízení ve východní Ghútě. Krom toho nadále navyšovali pomoc pro kliniky a nemocnice, které původně asistenci nevyžadovaly, ale krizový stav je donutil situaci přehodnotit. Ve výsledku Lékaři bez hranic zajišťovali mimořádné dodávky pro většinu zdravotnických středisek v regionu. Zásoby ve skladech v oblasti však rychle docházely a některý materiál nezbytný pro operace nebyl ve východní Ghútě vůbec. Pracovníci Lékařů bez hranic v podporovaných zařízeních nejsou přítomni.

Lékaři bez hranic provozují pět zdravotnických zařízení a tři mobilní kliniky v severní Sýrii. Zároveň spolupracují s pěti zdravotnickými zařízeními a dalších pět desítek jich podporují na dálku. A to v oblastech, kde nemohou být týmy Lékařů bez hranic přítomny osobně. To je případ i východní Ghúty. Lékaři bez hranic nepůsobí v Sýrii v oblastech kontrolovaných takzvaným Islámským státem, protože se od jeho vedení nepodařilo získat záruky bezpečnosti. Rovněž nemohou pracovat na územích kontrolovaných syrskou vládou, jelikož k tomu stále nedostali povolení. Aby si Lékaři bez hranic zachovali naprostou nezávislost, nepřijímají pro financování svých projektů v Sýrii peníze od žádné vlády.

Situace ve východní Ghútě je kritická, OSN chce vydat rezoluci o klidu zbraní a z oblasti evakuovat civilisty.Situace ve východní Ghútě je kritická, OSN chce vydat rezoluci o klidu zbraní a z oblasti evakuovat civilisty.

Lékaři bez hranic nyní žádají následující:

  • Pozastavení bombardování a ostřelování, aby mohlo být reorganizováno poskytování zdravotní péče.
  • Umožnění lékařské evakuace pacientů v kritickém stavu.
  • Umožnění nezávislým humanitárním organizacím přístup do oblasti, aby zde mohly poskytovat přímou pomoc.
  • Poskytnutí rozsáhlé dodávky život zachraňujících léků a zdravotnického zařízení.
  • Zamezení ostřelování civilních oblastí, včetně zdravotnických zařízení (před, během i po přerušení bojů).

Lékaři bez hranic žádají každý členský stát OSN, který je vojensky zapojený v Sýrii nebo podporuje některou z válčících stran, aby si uvědomil svůj podíl na aktuální zdravotnické katastrofě a bez prodlení využil svého vlivu ke zmírnění této krize.

Situaci v Libyi bych popsala jako ztělesnění nejhorší lidské krutosti, říká prezidentka…
70 let od komunistického puče: Únorové dny, které otřásly Československem

-mic-Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
23,140
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější