nahoru

Skutečné peklo na zemi: Nejvyšší počet obětí za posledních pět let, bombardování nemocnic. To je Sýrie

-mic- 26. února 2018 • 11:20
Při bombardování východní Ghúty umírají stovky civilistů.
• video: 
Reuters

Lékaři bez hranic žádají okamžité zastavení bojů. Počty obětí dramaticky rostou a vůbec celková situace v oblasti Ghúta v Sýrii dávno překonala běžné představy o tom, jaká zvířata dokážou lidé ve válce být. Bombardování syrskou vládou prakticky znemožnilo poskytovat jakoukoliv zdravotní péči.

Za pouhých pět dnů intenzivního bombardování a ostřelování přijaly nemocnice a kliniky podporované Lékaři bez hranic přes 2 500 raněných. Zemřelo více než 520 lidí. To vše od neděle 18. do pátku 23. února. Přitom mrtvých a raněných bude velmi pravděpodobně ještě více, neboť počet zařízení, která jsou schopná hlásit aktuální stav, neustále klesá. Navíc další raněné a mrtvé přijímají i střediska, ze kterých Lékaři bez hranic nemají údaje.

Mezi oběťmi jsou často ženy a děti – v pátek 23. února tvořily dle záznamů devíti zdravotnických zařízení podporovaných Lékaři bez hranic 58 procent zraněných a 48 procent mrtvých.

Zoufalá situace

Ve stejném období zasáhlo bombardování a ostřelování třináct zdravotnických středisek, která byla plně nebo částečně podporovaná Lékaři bez hranic. Zdravotníci ve východní Ghútě už před tím fungovali pod maximálním tlakem. Nyní pracují šest dní bez přestávky a nemají reálnou naději na to, že v tak extrémních podmínkách budou moci ošetřovat pacienty adekvátně. Lékaři bez hranic proto žádají okamžité zastavení bojů, aby bylo možné pomoci nemocným a zraněným.

„Jako zdravotní sestra jsem pracovala v extrémně vyhrocených konfliktech, proto mě ničí slyšet lékaře a zdravotní sestry ve východní Ghútě, jak říkají, že mají 100 zraněných pacientů a žádnou dostupnou nemocnici, protože tu poslední právě zničilo bombardování,“ říká Meinie Nicolai, výkonná ředitelka Lékařů bez hranic. 

Situace ve východní Ghútě je kritická, OSN chce vydat rezoluci o klidu zbraní a z oblasti evakuovat civilisty. Situace ve východní Ghútě je kritická, OSN chce vydat rezoluci o klidu zbraní a z oblasti evakuovat civilisty.Foto Reuters

Ani materiál, ani síly

Během třetího dne útoků žádali zdravotníci, které podporují Lékaři bez hranic, zvýšený přísun zdravotnického materiálu. Nyní po šesti dnech nepřetržitého bombardování říkají, že i kdyby ho měli dostatek, už jim nezbývají síly. Teď už žádají jen jedno – zastavení ostřelování.

Se zhoršováním konfliktu v Sýrii žádali Lékaři bez hranic a další organizace, aby znesvářené strany dodržovaly mezinárodní humanitární právo a pravidla války. Prosby však nebyly vyslyšeny. Situace je už tak katastrofální, že Lékaři bez hranic přidávají specifický apel: Aby lékaři mohli dělat svoji práci, syrská vláda a ozbrojené opoziční skupiny ve východní Ghútě musejí okamžitě zastavit bombardování a ostřelování. Lékaři bez hranic žádají, aby podporovatelé těchto bojujících stran použili svůj vliv a pomohli zlepšit současnou extrémní situaci.

Řada zdravotnických zařízení je poškozena nebo zničena, pacienty nelze převážet, protože poničené jsou i silnice a řidiči se bojí vyjíždět. Zdravotnický materiál buď zcela chybí, nebo je ho omezené množství. Pacientů je nekonečný zástup a zdravotníci jsou extrémně vyčerpaní. Nutná je proto humanitární pomoc. 

Lékaři bez hranic v Sýrii

Při posledním vyostření bojů Lékaři bez hranic poskytovali plnou podporu a pravidelné zásoby pro deset zdravotnických zařízení ve východní Ghútě. Krom toho nadále navyšovali pomoc pro kliniky a nemocnice, které původně asistenci nevyžadovaly, ale krizový stav je donutil situaci přehodnotit. Ve výsledku Lékaři bez hranic zajišťovali mimořádné dodávky pro většinu zdravotnických středisek v regionu. Zásoby ve skladech v oblasti však rychle docházely a některý materiál nezbytný pro operace nebyl ve východní Ghútě vůbec. Pracovníci Lékařů bez hranic v podporovaných zařízeních nejsou přítomni.

Lékaři bez hranic provozují pět zdravotnických zařízení a tři mobilní kliniky v severní Sýrii. Zároveň spolupracují s pěti zdravotnickými zařízeními a dalších pět desítek jich podporují na dálku. A to v oblastech, kde nemohou být týmy Lékařů bez hranic přítomny osobně. To je případ i východní Ghúty. Lékaři bez hranic nepůsobí v Sýrii v oblastech kontrolovaných takzvaným Islámským státem, protože se od jeho vedení nepodařilo získat záruky bezpečnosti. Rovněž nemohou pracovat na územích kontrolovaných syrskou vládou, jelikož k tomu stále nedostali povolení. Aby si Lékaři bez hranic zachovali naprostou nezávislost, nepřijímají pro financování svých projektů v Sýrii peníze od žádné vlády.

Situace ve východní Ghútě je kritická, OSN chce vydat rezoluci o klidu zbraní a z oblasti evakuovat civilisty. Situace ve východní Ghútě je kritická, OSN chce vydat rezoluci o klidu zbraní a z oblasti evakuovat civilisty.Foto Reuters

Lékaři bez hranic nyní žádají následující:

  • Pozastavení bombardování a ostřelování, aby mohlo být reorganizováno poskytování zdravotní péče.
  • Umožnění lékařské evakuace pacientů v kritickém stavu.
  • Umožnění nezávislým humanitárním organizacím přístup do oblasti, aby zde mohly poskytovat přímou pomoc.
  • Poskytnutí rozsáhlé dodávky život zachraňujících léků a zdravotnického zařízení.
  • Zamezení ostřelování civilních oblastí, včetně zdravotnických zařízení (před, během i po přerušení bojů).

Lékaři bez hranic žádají každý členský stát OSN, který je vojensky zapojený v Sýrii nebo podporuje některou z válčících stran, aby si uvědomil svůj podíl na aktuální zdravotnické katastrofě a bez prodlení využil svého vlivu ke zmírnění této krize.

-mic-
Diskuse ke článku