Konec šmírování osobních dat, nařídil Facebooku soud | Reflex.cz
nahoru

Konec šmírování osobních dat, nařídil Facebooku soud

Oliver Adámek17. února 2018 • 11:00
Majitel Facebooku Mark Zuckerberg
Majitel Facebooku Mark Zuckerberg
• foto: 
Facebook

Belgický soud po dlouhém sporu zakázal společnosti Facebook další uchovávání dat o tamních uživatelích internetu. Rozhodnutí odkazuje na nález Belgické komise na ochranu soukromí CPP. Největší světová sociální síť zároveň musí povinně smazat všechna data, která doposud nasbírala ilegálně.

 

Podle soudu se měl Facebook dopustit porušení zákona získáváním informací o lidech prostřednictvím tzv. třetích stran. To v překladu znamená zkoumání návyků uživatele na základě jeho chování v online prostoru i mimo samotný Facebook – sociální síť tak tímto způsobem hromadí data i o těch, kdo na ní ani nemají profil. To vše díky facebookovým tlačítkům „to se mi líbí“, která jsou dnes již pomalu na každém druhém webu, a takzvaným cookies.

„Facebook nás nedostatečně informuje o hromadění našich osobních dat, jejich druhu, způsobu, jak s nimi dále nakládá a jak dlouho je skladuje,“ zdůvodňuje soud. „Zároveň od nás nezískává souhlas se sbíráním a uchováváním všech těchto informací.“

Když sociální sítě pomohou. Selfie na Facebooku vedlo k odhalení vražedkyně

Proti verdiktu se již ohradil viceprezident Facebooku Richard Allan: „Cookies a tlačítka jsou standardní technologie užívané stovkami firem k podpoře jejich byznysu,“ řekl belgickým médiím. „Požadujeme každou firmu, která našich technologií využívá, aby uživatele jasně informovala. Dáváme lidem také právo neúčastnit se sbírání dat z webů a aplikaci používaných pro reklamu,“ tvrdí Allan a dodává, že se sociální síť hodlá proti rozhodnutí odvolat.

Celý spor je součástí evropského trendu soupeření států s americkými internetovými giganty. Řada evropských politiků Facebooku vyčítá také nedostatečný boj proti falešným zprávám a extremistickému obsahu. V Německu kvůli tomu dokonce od tohoto roku funguje zákon ukládající největší světové sociální síti povinnost extremistické či lživé příspěvky mazat.

Nejdražší facebookový příspěvek historie: Zuckerberg po ohlášení změn přišel o 3…
Hodný kamarád Facebook? Sociální síť pozná, zda plánujete sebevraždu a pokusí se vám ji…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější