Uber - Taxikáři znovu protestují, hrozí kolaps dopravy v Praze | Reflex.cz
nahoru

V Praze opět protestují taxikáři proti Uberu, centru hrozí dopravní kolaps

ČTK8. února 2018 • 10:35
V Praze opět protestují taxikáři proti Uberu, centru hrozí dopravní kolaps
foto: Michal Protivanský

Na parkoviště u strahovského stadionu se dnes kolem 09:00 začali sjíždět řidiči taxi, protestující proti Uberu a dalším podobným službám. Jak na místě zjistili zpravodajové ČTK, před desátou jich bylo zhruba 300 a další stále přijížděli. Podle organizátorů se taxikáři kolem 11:00 vydají pomalou jízdou směrem do centra města, přesnou trasu zatím nesdělili.

Protest je namířen proti vládě a ministerstvům, která podle řidičů nic nedělají ve věci Uberu a dalších služeb, které považují za nekalou konkurenci. Loni ze stejných důvodů protestovali i proti pražskému magistrátu. Dnešního protestu se zúčastní stovky aut, podle Davida Bednáře ze Sdružení českých taxikářů půjde zřejmě opět o pomalou jízdu Prahou a nikoliv o blokádu některé z frekventovaných komunikací.

Bývalý šéf Uberu prodá necelou třetinu svého podílu

Situaci sledují republikoví i městští policisté a také dopravní podnik, aby v případě dopravních komplikací mohli zakročit. S ohledem na to, že zatím není jasná trasa protestu, budou na situaci reagovat operativně.


Protesty taxikářů sledujte živě na webu Info.cz >>>


Na parkoviště u stadionu se podle Bednáře vejde zhruba 900 aut. Sjíždějící se taxikáři mají na vozech vylepeny červené čtverečky, které označují jejich nesouhlas s fungováním služeb typu Uber. Kromě převážné většiny pražských taxikářů jsou na místě i kolegové z jiných krajů, například z Olomouce nebo Vysočiny. Pro účastníky je připraven i stánek s občerstvením, kde se prodávají párky, klobásy, polévka či teplé nápoje.

Soud vydal zásadní rozhodnutí: UBER je přepravní služba a musí žádat o licenci

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Reportér Janek Rubeš: Taxikáři jsou v právu, boj s Uberem je neférový a musí se narovnat
Fenomén Uber: Jak funguje, proč ho zakazují a je lepší než taxikář?

ČTK


Klíčová slova: Praha , Česko, uber, taxi, protesty


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější