Otrávená zubní pasta i explodující mobily: Izrael podle nové knihy spáchal 2700 atentátů na své protivníky | Reflex.cz
nahoru

Otrávená zubní pasta i explodující mobily: Izrael podle nové knihy spáchal 2700 atentátů na své protivníky

Daniel Baret2. února 2018 • 13:40
Ronen Bergman - Rise and Kill First. Kniha, která popisuje atentáty spáchané Izraelem.
Ronen Bergman - Rise and Kill First. Kniha, která popisuje atentáty spáchané Izraelem.
• foto: 
Amazon, Wikimedia

Otrávená zubní pasta, která zabije cíl až po měsíci. Explodující mobily. Rezervní pneumatiky v autě napěchované výbušninami. Atentáty na vědce i odhalování milenek islámských imámů. To vše najdeme v nové knize „Rise and Kill First“ (Vstaň a zabij jako první), která popisuje 2700 atentátů, které Izrael spáchal za 70 let své existence.

Autor knihy Ronen Bergman sepsal knihu na základě více než 1000 rozhovorů s agenty izraelských tajných služeb a vojáky. Využil i tisíce dokumentů. Jedná se tak o ojedinělý pohled na Stát Izrael, které se podobnými činy brání před teroristy a nepřáteli, kterých má po světě více než dost.

Kniha, která vyšla koncem ledna, zmiňuje například zavraždění šesti íránských jaderných inženýrů, čímž Izrael zpomalil nukleární program Íránu a podle odborníků tak ušetřil obě země od války. Autor také nepřímo potvrzuje, že Izrael otrávil palestinského politika Jásira Arafata pomocí radiace, což izraelská vláda dodnes oficiálně odmítá.

My za nic nemůžeme. Polsko schválilo kontroverzní zákon, který trestá připisování viny…

Přes kritiku izraelských systematických atentátů Bergman nakonec uzavírá knihu s tím, že atentát je velmi často nejefektivnější řešením problému.

Cituje také generála Me'ira Dagana, který stál v letech 2002 až 2010 v čele izraelské zpravodajské služby Mosad. Ten říká: „V autě je zhruba 25 000 dílů. Pokud 100 z nich zmizí, tak se auto nerozjede. Ale často je nejefektivnější zabít rovnou řidiče. Tak to prostě je.“

Začne v Jeruzalémě další ničivá válka? Židé a muslimové jsou na ostří nože
Jedinečné fotografie Izraele, který už neexistuje. Český rodák zachytil začátky…

Daniel Baret


Klíčová slova: špionáž, Izrael, MosadDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější