Brazílie začala převychovávat vězně pomocí psychedelického čaje ayahuascy | Reflex.cz
nahoru

Brazílie začala převychovávat vězně pomocí psychedelického čaje ayahuascy

Daniel Baret20. prosince 2017 • 13:50
Výroba tradičního psychedelického nápoje ayahuasca.
Výroba tradičního psychedelického nápoje ayahuasca.
• foto: 
Wikimedia

Některá vězení v Brazílii vězení ustupují od dlouho používaného represivního modelu a snaží se své chovance spíše převychovávat. Používá se k tomu i známý psychedelického čaj ayahuasca. Mezi další terapeutické metody patří ve vězeních jóga, reiki a meditace.

Ayahuasca je psychedelický čaj, jehož hlavní látkou je amazonská liána Banisteriopsis caapi a další byliny z pralesa. Původně rituály spojené s užíváním tohoto čaje vznikly u domorodých obyvatel v oblasti Amazonie. Nyní však tyto rituály čím dál více pronikají do světa. Výsledkem ayahuascové seance má být pročištění těla i duše a mnozí lidé u toho zažívají hluboký ponor do fungování svého těla a mysli.

„Populace vězňů v Brazílii se od roku 2000 zdvojnásobila. Většina věznic je přeplněná a mnoho odsouzenců představují recidivisté. Pomocí ayahuascových rituálů se snaží věznice dosáhnout toho, aby lidé opět nepáchali trestné činy. Jde zatím pouze o pár desítek vězňů a výsledek není jistý. Tento pokus je ale určitě lepší, než tvrdá represe,“ říká americký novinář Aaron Kase, který se o problematiku dlouhodobě zajímá.

Drsná realita nevěstinců: Život prostitutky stojí 65 dolarů
Martin Mrázek 1. prosince 2017 • 15:57

Drsná realita nevěstinců: Život prostitutky stojí 65 dolarů

Jeden z vězňů, který si odpykával trest za vraždu, řekl už v roce 2015 americkému deníku The New York Times, že mu rituál pomohl: „Konečně si uvědomuji, že jsem stál na špatné straně života. Každý zážitek s ayahuascou mi pomáhá komunikovat s člověkem, kterého jsem zabil a prosit ho o odpuštění.“

Akademicky tento nápoj poprvé popsal harvardský etnobotanik Richard Evans Schultes, jenž objevil jeho léčebné a magické účinky u domorodých obyvatel Amazonie.

Ayahuasca je psychedelikum, které používali kdysi šamani, ale od 20. století se objevilo i ve „výbavě“ některých moderních církví i odvážnějších jednotlivců.

Sex, drogy a nespoutaná zábava: Unikátní pohled do zákulisí čínských nočních podniků
Protidrogová policie: Důchodci, nefetujte!
Jiří X. Doležal 9. července 2017 • 21:48

Protidrogová policie: Důchodci, nefetujte!

Daniel Baret


Klíčová slova: Brazílie, vězení, ayahuasca


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější