nahoru

Ve válkou zničené Sýrii se znovu rozjíždí výroba piva, i s českou pomocí

Tereza Stonišová20. prosince 2017 • 12:00
Pivo Arados se vaří z českých surovin
Pivo Arados se vaří z českých surovin
• foto: 
Facebook/aradosbeer

Celosvětový boom rozvoje minipivovarů už zasáhl i místa, na kterých by to nejspíš žádný z beergeeků nečekal. Jedním z nich je Sýrie, kde se po letech bojů znovu rozjíždí provoz tradičních, ale i nových pivovarů. Patří k nim i Arados, jehož majitel Basír Abbás používá k výrobě piva výhradně české suroviny. O pivovaru v provincii Tartús na břehu Středozemního moře píše francouzská agentura AFP.

„Všechny primární suroviny jsou české a nevztahují se na ně sankce. České velvyslanectví nebylo uzavřeno, a tak je kontakt mezi oběma zeměmi o dost snazší,“ vysvětluje sedmatřicetiletý Abbás, který v Čechách dlouho žil. Česká republika totiž jako jedna z mála zemí nepřerušila se Sýrií diplomatické styky.

Ležák Arados, jenž by měl mít chuťově nejblíže k plzni, je na trhu od léta. Jedna láhev stojí 435 syrských liber (asi 22 korun), což je zhruba o 200 méně než zahraniční piva. Podle Abbáse je velkým problémem propagace, protože v celé zemi je reklama na alkohol zakázaná. Doufá však, že výrobou piva pomůže vyvrátit názor, že Sýrie je pouze živnou půdou pro extremistické síly.

Lide, jásej! Monarcha Babiš ti zlevní pivo
Jiří X. Doležal 18. prosince 2017 • 18:56

Lide, jásej! Monarcha Babiš ti zlevní pivo

Nejdříve byli z hospod vyhnáni kuřáci, teď by je mohli následovat lidé s mobilem. Kdo…

 

 Klíčová slova: Sýrie, válka, pivo, pivovarDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,570
29,910
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější