Dizertační práce slavného vědce Hawkinga o vesmíru je internetovým hitem, má 2 miliony zobrazení za týden | Reflex.cz
nahoru

Dizertační práce slavného vědce Hawkinga o vesmíru je internetovým hitem, má 2 miliony zobrazení za týden

Daniel Baret30. října 2017 • 17:30
Stephen Hawking - ilustrační snímek
Stephen Hawking - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Dizertační práce z roku 1966, za kterou dostal jeden z nejslavnějších vědců současnosti, Brit Stephen Hawking, na univerzitě v Cambridge titul Ph.D., byla zdarma zpřístupněna na webové stránce školy minulé pondělí. Přestože se jedná o poměrně složité čtení, kterému nemůže každý rozumět, stala se internetovým hitem. Za pouhý týden měla více než dva miliony zobrazení. 

Práce světoznámého teoretického fyzika Stephena Hawkinga se jmenuje „Properties of expanding universe“ (Vlastnosti rozpínajícího se vesmíru) je dokonce tak populárním artiklem, že v den zpřístupnění neunesla webová stránka univerzity provoz a spadla.

Doktor Arthur Smith, který je zástupcem ředitele pro komunikace na univerzitě Cambridge, řekl, že počet zhlédnutí je „monumentální“. „Toto je zdaleka nejpopulárnější práce, kterou jsme zpřístupnili online. Dovolil bych si tvrdit, že Hawkingova dizertační práce je dokonce nejpopulárnější univerzitní prací na světě. Nikdy předtím jsme neviděli taková čísla,“ řekl podle stanice BBC Smith.

Stephen Hawking: Naše dny jsou sečteny. Existuje jediné řešení
Martin Mrázek 19. listopadu 2016 • 20:01

Stephen Hawking: Naše dny jsou sečteny. Existuje jediné řešení

Profesor Hawking napsal svoji 134 stránkovou práci jako čtyřiadvacetiletý postgraduální student univerzity v anglickém Cambridge. Studoval zde od roku 1962.

Před online přístupem k jeho dizertační práci museli zájemci zaplatit 65 liber, aby si ji mohli naskenovat, nebo přečíst v univerzitní knihovně. Dnes je práce pro všechny zdarma.

Univerzita doufá, že po vzoru Hawkinga uvolní k volnému čtení svoje práce i další významní akademici. „Uzamykání vědomostí a držení informací za zavřenými dveřmi nikomu neprospívá,“ řekl k tomu doktor Arthur Smith.

Podpis a prohlášení slavného vědce Hawkinga pod jeho dizertační pracíPodpis a prohlášení slavného vědce Hawkinga pod jeho dizertační prací

Hawking je autorem mnoha mimořádně populárních knih. Jako příklad lze uvést jeho Stručnou historii času (A Brief History of Time), které se prodalo po světě více než 10 milionů výtisků. Dále Vesmír v kostce (The Universe in a Nutshell), nebo Ilustrovanou teorii všeho (The Illustrated Theory of Everything), ktera patří k nejčtenějším knihám současnosti na světě.

Nenechte si roz****t budoucnost! Brexit řeší Hawking, Cleese, Beckham i Knightleyová
Zlomkem sekundy vědci potvrdili Einsteina, gravitační vlny a černé díry. Hawking slízl…

Daniel Baret


Klíčová slova: stephen hawking, Cambridge, vesmír


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější