
Šéf komise připomněl, že závazek přijmout euro mají všechny členské státy unie s výjimkou těch, které ji mají předem vyjednanou, a to Británie a Dánska. V současnosti platí společnou měnou 19 zemí bloku.
Všechny země EU by se podle něj měly účastnit její bankovní unie. "Eurozóna je odolnější než v minulých letech," prohlásil Juncker v projevu, který přednesl v polovině funkčního období svého týmu.
Podle někdejšího dlouholetého předsedy schůzek euroskupiny, tedy jednání ministrů financí členských zemí eurozóny, by měla vzniknout pozice "evropského ministra hospodářství a financí". Tento muž či žena by měli podporovat reformy v členských státech i koordinovat všechny unijní finanční nástroje v případě, že je některá země zasažena krizí.
Podle Junckera nejde o vznik nějaké nové funkce, ale především o efektivnost. Proto by podle něj neměl vznikat samostatný rozpočet eurozóny či její vlastní parlament, jak navrhoval nový francouzský prezident Emmanuel Macron.Roli ministra financí EU a šéfa schůzek euroskupiny by měl v budoucnu zastávat místopředseda Evropské komise odpovědný za finanční a hospodářské otázky, který by se odpovídal europarlamentu. Juncker se tak vyslovil pro podobný model, jaký platí při jednání ministrů zahraničí EU. Jejich jednání řídí místopředsedkyně komise a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
V prosinci podle Junckera přijde Evropská komise s návrhem na postupnou přeměnu stávajícího Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), tedy unijního nástroje k řešení finančních krizí, v budoucí Evropský měnový fond.