nahoru

Polští fanoušci připomněli skvělou choreografií varšavské povstání. Teď jim za to hrozí pokuta

Tomáš Hadač 7. srpna 2017 • 16:55
Choreo fanoušků Legie Varšava.
• video: 
Facebook

Polští ultras fotbalového klubu Legia Varšava si ve středečním utkání proti kazašské Astaně připravili velkolepou choreografii u příležitosti 73. výročí varšavského povstání. Za tento počin však celku z polské metropole hrozí tučná pokuta od Evropské fotbalové asociace (UEFA).

Zápas třetího předkola Ligy mistrů mezi domácí Legií Varšava a FC Astana budil emoce ještě před úvodním hvizdem. Radikální fanoušci Legie si přichystali monumentální choreografii s tématikou varšavského povstání.

Vizuální projekci vévodil chlapec s pistolí u hlavy, která podle uniformy patřila německému vojákovi. V pozadí byl poté vyobrazen rok 1944 na bíločerveném podkladu. Pod choreem přes celou tribunu domácí „kotel“ ještě roztáhl nápis reflektující 160 000 obětí povstání, z nichž tisíce byly děti.

UEFA na základě této prezentace zahájila s varšavským klubem disciplinární řízení. Evropská fotbalová asociace označila choreografii s transparentem za „nedovolenou“. O nekompromisnosti posuzování zmíněné asociace ví své i Česká republika. Nemalou pokutou byl potrestán Českomoravský fotbalový svaz například v roce 2003, kdy se čeští fandové v utkání s Rakouskem pochlubili nápisem - „Rakouský fotbal NE, Temelín ANO“.

Fotbalové přenosy a sestřihy sledujte pouze na www.isport.cz >>

Co se týče polského klubu, nejedná se o jeho první přešlap. Kromě chuligánského řádění, jež je známé napříč kontinentem, si zvolili hooligans za svůj grafický terč rovněž samotnou Evropskou fotbalovou asociaci. Vizuální projekci podobných rozměrů zdobilo prase a logo UEFA. Pod nimi se pak nacházel nápis - „Protože není důležitý fotbal, ale peníze.“

Toto prezentování před třemi lety odsálo z účtů Legie dva miliony korun. Vysoká penalizace přijde pravděpodobně i nyní.

Tomáš Hadač
Diskuse ke článku