nahoru

Z berlínského muzea ukradli vzácnou stokilogramovou zlatou minci, má cenu 112 milionů korun

Daniel Baret28. března 2017 • 10:20
Drahá obrovská mince byla ukradena v Berlíně.
Drahá obrovská mince byla ukradena v Berlíně.
• foto: 
Bode Museum

Jednu z největších a nevzácnějších zlatých mincí světa, které se říká „Big Maple Leaf“, ukradli v pondělí zloději z muzea Bode v Berlíně. Speciální stokilogramová mince vyrobená v Kanadě má podle odborníků tržní cenu kolem 4,5 milionu dolarů, v přepočtu necelých 112 milionů korun.

Krádež oznámily muzeum i policie hned v pondělí. Berlínské muzeum Bode se kromě jiného specializuje právě na mince či medaile.

Speciální minci „Big Maple Leaf“ vyrobila kanadská královská mincovna v roce 2007. Má pozoruhodný průměr 53 centimetrů, je 3 centimetry široká, váží 100 kilogramů a na jedné straně je portrét britské panovnice Alžběty II. a na druhé javorový list, znak Kanady.

Nominální hodnota ojedinělé mince je milion dolarů, ale tržní hodnota se odhaduje až na 4,5 milionu.

Kvůli takřka stoprocentní čistotě zlata, ze kterého je mince vyrobena, se dostala i do Guinessovy knihy rekordů.

Krádež přitom podle všeho nebyla nijak složitá. Mluvčí berlínské policie Stefen Petersen řekl, že zloději se dostali do patra budovy žebříkem kolem půl čtvrté nad ránem v pondělí. Rozbili okno místnosti, kde byla mince uložena, a tu ukradli. Poplašné zařízení se sice spustilo, ale při příjezdu už policie lupiče nenašla.Klíčová slova: Německo, krádež, mince, BerlínDiskuse ke článku