nahoru

Neuvěřitelné: Saúdský král má v Indonésii 1500 členů doprovodu, včetně 25 princů z rodiny

Daniel Baret 3. března 2017 • 09:30
Neuvěřitelné: Saúdský král má v Indonésii 1500 členů doprovodu, včetně 25 princů z rodiny
foto: Profimedia.cz

Když král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz (81) ve středu přistál na letišti Halim Perdanakusuma v indonéské Jakartě, místní média i veřejnost nevěřila vlastním očím. Delegaci při jeho státní návštěvě tvořilo 1500 lidí, včetně 10 ministrů a 25 princů královské rodiny. Přivezlo je šest obřích Boeingů, několik menších soukromých letadel a nejrůznější materiál včetně dvou opancéřovaných vozů Mercedes skrývalo ve svých útrobách vojenské nákladní letadlo Hercules.

Bohatá saúdskoarabská královská rodina někdy využívá státních návštěv i k „výletům“ po světě, které připomínají spíše masovou turistiku. Když byl král v červenci 2015 ve Francii, tak kromě státnických povinností zavítal s tisícičlenným doprovodem i na Riviéru, kde byli Saúdové u moře na dovolené. Podobné to bude i teď v Indonésii. Do pátku probíhá oficiální program a pak bude část delegace šest dní na dovolené na ostrově Bali.

Předtím byl Salmán v Malajsii, kde měla jeho delegace „pouze“ 600 členů. V Indonésii přibyla početná skupina podnikatelů a také přátelé a rodinní příslušníci, kteří ho doprovodí na Bali.

Panovník a jeho delegace si vezou sebou také vše potřebné. Královské letadlo má například vlastní pozlacený eskalátor, pomocí kterého hůře chodící král vystupuje ze stroje. Jenom do Indonésie bylo přivezeno 459 tun nákladu, většina z něj byla vyložena na Bali.

V indonéském hlavním městě Jakartě pak delegace obsadila hotely Westin, Marriott, Raffles a Ritz-Carlton. Jen ve Westinu si pronajala 200 pokojů.

Velmi nezvyklá je i délka cesty po Asii. Celkem bude trvat 31 dnů. Král Salmán se svým početným doprovodem navštíví postupně Malajsii, Indonésii, Brunej, Japonsko, Čínu, Maledivy a Jordánsko.

Jen do Indonésie „přivezl“ ze Saúdské Arábie investice v hodnotě 25 miliard dolarů.

Saúdská Arábie je pro mnoho zemí světa kvůli vývozu ropy významným obchodním partnerem a dnes také důležitým investorem a dovozcem velkého množství zboží. Její islamistický režim je ale často obviňován z finanční i vojenské podpory radikálních muslimských skupin po celém světě a z vývozu myšlenek a idejí fundamentalistického islámu.Klíčová slova: islám, Indonésie, Saúdská Arábie


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.