
Bohatá saúdskoarabská královská rodina někdy využívá státních návštěv i k „výletům“ po světě, které připomínají spíše masovou turistiku. Když byl král v červenci 2015 ve Francii, tak kromě státnických povinností zavítal s tisícičlenným doprovodem i na Riviéru, kde byli Saúdové u moře na dovolené. Podobné to bude i teď v Indonésii. Do pátku probíhá oficiální program a pak bude část delegace šest dní na dovolené na ostrově Bali.
Předtím byl Salmán v Malajsii, kde měla jeho delegace „pouze“ 600 členů. V Indonésii přibyla početná skupina podnikatelů a také přátelé a rodinní příslušníci, kteří ho doprovodí na Bali.
Panovník a jeho delegace si vezou sebou také vše potřebné. Královské letadlo má například vlastní pozlacený eskalátor, pomocí kterého hůře chodící král vystupuje ze stroje. Jenom do Indonésie bylo přivezeno 459 tun nákladu, většina z něj byla vyložena na Bali.
V indonéském hlavním městě Jakartě pak delegace obsadila hotely Westin, Marriott, Raffles a Ritz-Carlton. Jen ve Westinu si pronajala 200 pokojů.
Velmi nezvyklá je i délka cesty po Asii. Celkem bude trvat 31 dnů. Král Salmán se svým početným doprovodem navštíví postupně Malajsii, Indonésii, Brunej, Japonsko, Čínu, Maledivy a Jordánsko.
Jen do Indonésie „přivezl“ ze Saúdské Arábie investice v hodnotě 25 miliard dolarů.
Saúdská Arábie je pro mnoho zemí světa kvůli vývozu ropy významným obchodním partnerem a dnes také důležitým investorem a dovozcem velkého množství zboží. Její islamistický režim je ale často obviňován z finanční i vojenské podpory radikálních muslimských skupin po celém světě a z vývozu myšlenek a idejí fundamentalistického islámu.