Islámský stát verbuje mladé uprchlíky na jejich cestě do Evropy. Zabezpečí trasu a dá každému 2000 dolarů | Reflex.cz
nahoru

Islámský stát verbuje mladé uprchlíky na jejich cestě do Evropy. Zabezpečí trasu a dá každému 2000 dolarů

Daniel Baret7. února 2017 • 16:30
Bojovníci Islámského státu - ilustrační snímek
Bojovníci Islámského státu - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Mimořádně nebezpečný způsob radikalizace mladých muslimů provozuje podle posledních zpráv Islámský stát. Snaží se „exportovat“ své lidi do Evropy pomocí pašeráků a náborů v uprchlických táborech. Vyhledává především velmi mladé, většinou nezletilé chlapce, kteří cestují bez doprovodu. Těm nabízí „bezpečnou cestu“ za azylem do EU a dává jim až 2000 dolarů. Podmínkou je budoucí spolupráce s džihádisty.

O podobném postupu již několikrát informovaly tajné služby západních zemí. Podrobnosti pak nedávno zveřejnil v Londýně think tank Quilliam. Ten založili v roce 2008 muslimové, kteří se snaží upozorňovat na projevy radikalismu u svých souvěrců.

Podle zprávy Quilliam Foundation jsou na své migrační trase nejzranitelnější právě mladí lidé, kteří cestují ve skupinkách a bez doprovodu někoho dospělého ze svých rodin. Peníze za slib příslušnosti Islámskému státu jim dávají pašeráci, kteří je dostanou do Evropy, nebo se výplata provede přímo v některém uprchlickém táboře na Blízkém východě či v severní Africe.

Podle autorů zprávy, Nikity Malikové a Harase Rafiqua, trpí mnozí uprchlíci nedostatkem peněz, které nutně potřebují na potraviny, vodu a zajištění bezpečného průchodu do Evropy. Proto někteří z nich souhlasí s nabídkami Islámského státu.

Teror v Kanadě: Udeřil protimuslimský mstitel, a nebude poslední
Jiří X. Doležal 31. ledna 2017 • 09:46

Teror v Kanadě: Udeřil protimuslimský mstitel, a nebude poslední

Zpráva dokonce popisuje místa, kde se dají mladí uprchlíci k Islámskému státu naverbovat. Mají to být především tábory v Libanonu a Jordánsku, kde se platí za „kus“ až 2000 dolarů. Levnější je to například v Keni, kde jsou statisíce migrantů ze Somálska, ale také v Bangladéši a Pákistánu. Tam je to pouze polovina sumy.

Za zajištění cesty ke Středozemnímu moři na sever Afriky (většinou dnes míří do Libye) dostávají noví extrémisté 500 až 600 dolarů. Je to tedy opačný postup, kdy jinak pašerákům musí platit uprchlíci. Takto za ně zaplatí islamistická organizace a ještě přispěje na cestu.

Vyhladím islámský terorismus z povrchu světa! Pusťte si Trumpův první projev s českými …

Výběr uprchlíků probíhá například v jiholibyjském městě Al Katrún. Kdo se přidá k džihádistům, tomu je zabezpečen ozbrojený doprovod, doprava a bezpečná cesta k moři, kde čekají pašerácké lodě. Ty pak míří většinou do italských vod.

Islamisté prý na pečlivě vybrané uprchlíky udeří hned při prvních dnech jejich pobytu v táborech, protože jejich lidé dokážou přesně odhadnout potřeby jednotlivých lidí a vyhodnotí jejich finanční situaci. Polovina všech budoucích džihádistů prý byla přesvědčena v prvních týdnech jejich pobytu v táboře.

Kolik přesně bylo podobným způsobem propašováno do Evropy radikálních mladých islamistů, není jasné. Existují pouze odhady – ty hovoří o několika stovkách až tisících.

Pozoruhodné obrázky: Nedaleko Mosulu, dobývané bašty Islámského státu v Iráku, hrají…

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější