U Madridu mají první most na světě, který byl vytištěn ve 3D tiskárně | Reflex.cz
nahoru

U Madridu mají první most na světě, který byl vytištěn ve 3D tiskárně

Daniel Baret4. února 2017 • 15:30
Most vyrobený ve Španělsku pomocí 3D technologie.
Most vyrobený ve Španělsku pomocí 3D technologie.
• foto: 
IAAC

Má jen něco přes 12 metrů, ale patří mu světový primát. Malý most, který se nachází v parku Castilla-La Mancha ve španělském městě Alcobendas severně od metropole Madridu. Dílo se zapsalo do historie tím, že je to první most (či spíše lávka), který byl vyroben v 3D tiskárně a skutečně slouží svému účelu.

Most dlouhý 12 metrů překlenuje potok v parku ve městě Alcobendas a skládá se z osmi částí. „Byl navržen tak, že při samotné výrobě nevznikl prakticky žádný odpad a není proto potřebná recyklace surovin,“ oznámil návrhářský tým z Barcelony.

Podle výrobce se jedná o milník pro stavebnictví na mezinárodní úrovni, protože podobná technologie nebyla zatím v pozemním stavitelství použita.

Průkopnický most vytvořil tým odborníků v architektonickém ústavu „The Institute for Advanced Architecture of Catalonia“ v Braceloně. Podle zveřejněné zprávy se otázkám výroby z 3D tiskáren věnuje již 15 let.

Z 3D tiskáren už dokonce vznikly i domy. Čínská firma WinSun v jednom dni vytiskla touto technologií 10 jednopatrových domků. Použila při tom tiskárnu o rozměrech 10 metrů na výšku a 6,6 metru na šířku.

Tohle nás zničí: Obchod musel vyměnit nevinné označení přebalovacích místností, prý…
Španělské úřady zaskočil nový trend: Pornofilmy se stále více točí u památek či na ulici

Daniel Baret


Klíčová slova: Španělsko, Madrid, most, 3d tiskárna


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější