Britové omilostnili homosexuály. Sorry tisícům gayů, kteří byli v minulosti zbaveni osobní i sexuální svobody | Reflex.cz
nahoru

Britové omilostnili homosexuály. Sorry tisícům gayů, kteří byli v minulosti zbaveni osobní i sexuální svobody

Johana Kudrnová2. února 2017 • 09:10
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Britská královna Alžběta II. v úterý připojila svůj podpis pod všeobecnou amnestii pro tisíce mužů odsouzených v minulosti za sexuální delikty spojené s jejich homosexuální orientací. Zákon navazuje na existující legislativu, jež umožňuje žádat o vymazání záznamů z rejstříku trestů dosud žijícím postiženým osobám.

Odhaduje se, že mezi lety 1885 a 2003 bylo v Anglii a Walesu pro homosexuální aktivity odsouzeno 50 000–100 000 mužů, mezi nimi také slavný matematik Alan Turing nebo spisovatel Oscar Wilde. Ačkoliv je zákon širokou veřejností hodnocen kladně, levice jej označuje za populistický a přehlíživý vůči lidem, kteří jsou kvůli své sexuální orientaci vystavováni homofobii v současnosti.

Všeobecná amnestie byla připravena podle vzoru královského omilostnění Alana Turinga z roku 2013. Slavnému vědci, jenž během druhé světové války prolomil šifru Enigma, ale šíře také celému tématu historické stigmatizace homosexuálů se dostalo pozornosti už v roce 2009. Tehdejší premiér Gordon Brown inicioval vydání oficiální omluvy Turingovi, kde mimo jiné stálo: „Je nám to velice líto, zasloužil jste si něco mnohem lepšího.“

Pod peticí proti oficiální návštěvě Trumpa v Británii strmě roste počet podpisů. Mayová…

Alan Turing spáchal sebevraždu v roce 1954 poté, co byl odsouzen za „hrubou nemravnost“ a donucen podstoupit chemickou kastraci. Oscar Wilde se osobního omilostnění zatím nedočkal. Přestože byl sexuální styk mezi muži v Británii dekriminalizován v roce 1967, gayové byli společností ostrakizováni až do pozdních 80. let. Velmi zdařile je tematika zpracována ve filmu Pride z roku 2014.

Legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku mezi muži byl v zemi snížen na šestnáctý rok až v roce 2000. Někteří aktivisté proto novou plošnou amnestii kritizují vzhledem k množství relativně mladých mužů, kteří ještě nedávno figurovali na seznamech osob zneužívajících děti, nebo si za nedodržení hranice dokonce odpykávali tresty.

Slavnému Turingovi, který rozluštil Enigma kód, byla udělena až teď milost za jeho …

Ozývají se také názory, že omilostnění je obecně chápáno jako odpuštění, což se v daném kontextu zdá více než problematické. Jediného deliktu se podle mnohých dopustila v minulosti britská vláda, tudíž je myšlenka retroaktivního „odpuštění“ gayům vládou na hranici morální únosnosti.

Konzervativní strana se v rámci rodinné politiky posunula v posledních letech do středu politického spektra. Vláda Davida Camerona v roce 2013 zlegalizovala homosexuální sňatek. Omilostnění již nežijících homosexuálů v době, kdy nepopularita konzervativní vlády roste, je některými komentátory vykládáno jako laciné a populistické.

Novinářka Catherine Bennettová z britského Observeru si ohledně nového zákona nebrala servítky již během jeho přípravy na podzim loňského roku. Prohlásila, že „vládu nic nestojí, nic neznamená, k ničemu ji nezavazuje a jejím smyslem je jediné – napravit jí reputaci“.

Premiérka Mayová chce úplné oddělení Británie od EU, tzv. tvrdý brexit
Rasismus na druhou: Studenti z Londýnské univerzity odmítají filozofy Platóna či Kanta,…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější