Premiérka Mayová chce úplné oddělení Británie od EU, tzv. tvrdý brexit | Reflex.cz
nahoru

Premiérka Mayová chce úplné oddělení Británie od EU, tzv. tvrdý brexit

ČTK17. ledna 2017 • 15:05
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová.
• foto: 
ČTK

Británie nechce ani částečné členství v Evropské unii. Zdůraznila to dnes britská premiérka Theresa Mayová v projevu věnovaném dalšímu postupu, který povede k vystoupení země z unie. Mayová nicméně současně ujistila, že si nepřeje rozpad EU, ale naopak její úspěch. Zároveň prohlásila, že chce silnou Británii, která bude mít globální rozměr a která bude s EU úzce spolupracovat.

Británie touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur.

Mimo jiné chce kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí, řekla Mayová. Bez upřesnění podmínek také uvedla, že si přeje novou celní dohodu s unií.

Kratší strana provazu: Británie se brexitem rozhodla pro suverenitu, a vydala se do…

Konzervativní premiérka připustila, že brexit je pro Británii nejistou cestou. Věří však, že zemi čeká lepší budoucnost a postavení ve světě. Vyzvala přitom k jednotě Brity, kteří v loňském červnovém referendu hlasovali pro brexit poměrem 52 ku 48 procentům hlasů.

Brexit je podle Mayové příležitost mít silnou, otevřenější, tolerantnější a bezpečnou "globální Británii".

Vzpoura proti elitám: Italský premiér označil své oponenty za lůzu, prohrál referendum…
Plané naděje, spousta mrtvých a postrach Trump. Skvělé video ukazuje rok 2016 jako…

ČTKMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější