Turecko vyhrožuje zrušením dohody s EU o uprchlících. Migrace by se opět zvýšila | Reflex.cz
nahoru

Turecko vyhrožuje zrušením dohody s EU o uprchlících. Migrace by se opět zvýšila

Daniel Baret28. ledna 2017 • 14:00
Uprchlíci v řeckém Idomeni
Uprchlíci v řeckém Idomeni
• foto: 
ČTK

Přes všechny výhrůžky Turecko zatím nevypovědělo dohodu o migraci s Evropskou unií, která minulý rok přispěla k tomu, že na starý kontinent přišlo méně uprchlíků, než v kritickém roce 2015. Ale v pátek zaznělo z Ankary vážné varování, že smlouva může být zrušena. Za největší problém považují Turci odmítnutí Řecka o vydání osmi tureckých vojáků, kteří utekli ze země po loňském červencovém pokusu o vojenský převrat.

Řecký Nejvyšší soud rozhodl ve čtvrtek nevydat osm tureckých vojáků, kteří přiletěli na sever země vrtulníkem den po neúspěšném puči, který se v Turecku odehrál 15. července minulého roku. Vojáci požádali o azyl, ten jim byl sice v Řecku zamítnut, ale proti rozhodnutí se odvolali.

Jenže vláda v Ankaře žádá jejich okamžité vydání, protože je považuje za vlastizrádce. A vyhrožuje, že kvůli tomu by mohla vypovědět i dohodu s Evropskou unií o uprchlících, která ve svých důsledcích blokuje příliv migrantů na starý kontinent.

Vnitřnosti mají velký potenciál a spoustu chutí. Je čas ztratit před nimi ostych

„Učiníme nezbytné kroky k vydání těch osmi osob. Včetně možného odstoupení od smlouvy o zpětném přebírání migrantů z EU,“ varoval v pátek ve státní turecké televizi TRT ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. Vláda v Aténách ve své odpovědi uvedla, že „soudnictví je v Řecku nezávislé a všichni jsou povinni soudní rozhodnutí respektovat“. Řecko přitom loni oficiálně pokus o převrat odsoudilo a nechce na svém území uprchlé turecké vojáky. Současně musí vše proběhnout podle platných zákonů a to někdy trvá dlouho.

Navíc soud ve čtvrtek nařídil, aby bylo všechosm mužů propuštěno z vazby. Turci se proto obávají, že utečou do jiné země, kde požádají o azyl. Nebo že jim to dokonce bude umožněno, aby se Řekové nepříjemného případu „zbavili“. V Turecku je na všech osm vojáků vydán zatykač a je jisté, že by je za porušení přísahy čekaly vysoké tresty. Vláda tvrdí, že se jedná o „teroristy“. Kontroverzní dohoda o migraci mezi Tureckem a EU byla odepsána v březnu 2016, Umožňuje do Turecka vracet nelegální uprchlíky, kterým nebyl udělen azyl. Logicky se týká především Řecka, přes které se imigranti sídlící v Turecku snaží dostat do EU.

Spory mezi Řeckem a Tureckem ale blokují i další jednání o rozděleném Kypru, která se neúspěšně vedou už více než 40 let.

Vášnivý čtenář utopil rodinu v krvi. Přežil jen hladový pták

Daniel Baret


Klíčová slova: migrace, Turecko, Evropská unie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější