nahoru

Babiš čelí trestnímu oznámení kvůli nákupu dluhopisů Agrofertu za korunu

ČTK 4. ledna 2017 • 15:05
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
Profimedia.cz

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, že před více než čtyřmi lety odkoupil dluhopisy své společnosti Agrofert. Autor oznámení, které je podepsané německy znějícím jménem, v jeho postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nákupem dluhopisů, díky kterým si Babiš podle serveru Echo24 přijde ročně na zhruba 90 milionů korun, prošetří policie. Babiš ČTK napsal, že se vše odehrálo v souladu se zákonem a trestní oznámení považuje za účelový politický útok.

Předseda hnutí ANO svým postupem využil mezeru v zákoně, protože dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani. Základ daně se zaokrouhloval na celé koruny dolů, vlivem zaokrouhlení tak byla u fyzických osob efektivní daň nulová. Agrofert takových dluhopisů v závěru roku 2012 vydal tři miliardy, Babiš jich dnes vlastní polovinu a ročně mu vynášejí zhruba 90 milionů.

"Není legální přimět svou vlastní společnost k tomu, aby vydala dluhopisy, ze kterých nemá žádný užitek jen proto, aby se majitel společnosti obohatil tím, že tyto dluhopisy nakoupí a nemusí danit příjem z těchto dluhopisů," stojí podle Echo24 v trestním oznámení, které dostali policisté v pondělí. Podle zákona se jím nyní budou zabývat.

Babiš ČTK sdělil, že trestní oznámení považuje pouze za účelový politický útok. "Naprosto to odmítám. Vše proběhlo v souladu se zákonem. Šlo o standardní zajištění zdrojů financování investic," napsal ČTK v textové zprávě.

Také Agrofert trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem. "Hlavním důvodem vydání emise dluhopisů bylo zajištění zdrojů financovaní, a to v souladu s plánovanými masivními investicemi skupiny Agrofert pro případ, že by nedošlo k zajištění dlouhodobých bankovních zdrojů," řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Jde podle něj o běžný postup v souladu se zákonem, který používá celá řada českých firem.

ČTK
Diskuse ke článku