Zrůdnosti z Aleppa: Mohu zabít svoji ženu, abych ji ochránil před znásilněním? Ptali se bojovníci | Reflex.cz
nahoru

Zrůdnosti z Aleppa: Mohu zabít svoji ženu, abych ji ochránil před znásilněním? Ptali se bojovníci

Daniel Baret18. prosince 2016 • 12:42
Syrské město Aleppo je již z převážné části pod kontrolou vládních vojsk.
Syrské město Aleppo je již z převážné části pod kontrolou vládních vojsk.
• foto: 
ČTK

„Mohu zabít svoji ženu, abych ji ochránil před znásilněním nepřáteli?“ To je otázka, kterou v posledních týdnech veřejně kladli někteří bojovníci v obklíčeném syrském Aleppu. A dostali od svého náboženského vůdce i odpověď. Ten řekl, že ne. Přesto prý několik desítek žen spáchalo ve městě před jeho dobytím silami diktátora Bašára Asada "preventivní sebevraždu".

Bojovníci povstaleckých skupin v Aleppu požádali o vydání fatwy (islámské nábožensko-právní stanovisko), která by jim umožnila zabít své manželky předtím, než se dostanou jejich rodiny do rukou nepřítele. Obávali se znásilnění svých žen, což je v muslimském světě jedna z oblíbených forem trestu a ponížení. Taková žena navíc může být u pravověrných muslimů skutečně zabita, protože ztratila čest.

Opoziční džihádisté jsou sunnité, ale město před několika dny po dlouhých bojích (za pomoci ruského bombardování) získala za účasti jednotek z Íránu a Libanonu armáda syrského prezidenta Bašára Asada, což jsou všechno šíité.

O dotazech na „možnost zabít manželky“ informovalo rádio povstalců. Odpověď bojovníkům podle webu Vocativ poskytl islámský učenec Šejch Abdul Razak al-Mahdí, který je propojen s opozičními milicemi. Ten ale odpověděl „ne“.

 

Křesťané ze syrského Aleppa tvrdí, že i Západ chce zničit jejich zemi a média jsou …

Diskusi o tomto problému běží přitom už několik týdnů, protože na sociálních sítích se objevil dopis ženy z obklíčeného Aleppa, která tvrdila, že raději spáchá sebevraždu, než aby se nechala znásilnit vojáky Asadova režimu. Pravost dopisu se sice nepodařilo potvrdit, informovala o něm ale média po celém světě. Samozřejmě se mohlo jednat o podvrh, protože i v případě syrské války řádí propaganda ze všech stran a objevují se falešné zprávy.

Podle britského deníku Daily Express ale nejméně 20 žen v Allepu spáchalo před jeho dobytím sebevraždu. Údajně tak chtěly zabránit právě tomu, aby byly znásilněny.

Opoziční bojovníci žili v Aleppu často i se svými rodinami, proto bylo a je vyjednávání o jejich odchodu tak složité. Většina z těch, kterým se město podařilo opustit, míří do severosyrského guvernorátu Idlib, který ovládají sunnitské skupiny, jež jsou proti režimu Bašára Asada. Jenže tyto milice jsou mnohdy velmi silně islamistické a zachráněné ženy ani tam nečeká žádný ráj.

Islámský stát zakázal chovat kočky, bojovníci vyhledávají koťata v domech

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější