nahoru

Blíží se Armageddon? Vědci řeší, jak odvrátit srážku s asteroidem

Michaela Kratochvílová7. prosince 2016 • 09:25
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

V historii planety Země to zatím odnesli pouze dinosauři, podle vědců je ale jen otázkou času, kdy podobný osud může potkat lidstvo. Zjišťují proto, jak by se případná kolize s asteroidem dala odvrátit. Zapomeňte na Bruce Willise s partou naftařů, boj proti tělesům z vesmíru má být především založený na inteligentních technologiích.

Bývalý americký astronaut Russel Schweickart, který řídil lunární modul na misi Apollo 9 a pomáhal tak připravit let na Měsíc, pracuje na vývoji technologie, která by pomohla lidstvu v boji proti asteroidům. Pilot vesmírného modulu je totiž do budoucna považuje za významné ohrožení naší planety.

„Sice jsme neměli možnost poznat dinosaury osobně, ale víme, jak a proč skončili. Asteroidy trefily zemi už milionkrát. Vidíme je noc co noc jako padající hvězdy. Čím jsou větší, tím je situace komplikovanější. Je jen otázkou času, kdy jeden z těch větších trefí naši planetu. A dokud máme šanci proti tomu něco dělat, tak bychom měli,“ řekl bývalý pilot novinářům Spiegelu.

Zemi čeká 6. velké vymírání živých organismů. Podle vědců musíme přestěhovat některá…

Vědci se totiž ani až tak neobávají nukleární katastrofy, jako právě srážky planety s cizím vesmírným tělesem. Zatímco jaderné zbraně podle Schweickarta nejsou na takové úrovni, aby dokázaly v jediném konfliktu Zemi zničit, stačil by jediný zásah meteoritu, aby se tak stalo. Jedním z rozhodujících faktorů tak je prevence – vysledovat těleso s dostatečným předstihem, aby bylo možné na jeho výskyt reagovat.

CELÝ TEXT SI PŘEČTĚTE NA WEBU INFO.CZ >>>

Vědci vyzkouší, jak odvrátit srážku Země s asteroidem
Daniel Baret 7. října 2015 • 17:01

Vědci vyzkouší, jak odvrátit srážku Země s asteroidem

Za vznikem života mohou stát dopady asteroidů, tvrdí nová teorie českých vědců

Michaela Kratochvílová


Klíčová slova: Země, asteroid, srážka, katastrofaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,740
28,650
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější