nahoru

Nigela Farage nahradil v čele britské protievropské strany UKIP Paul Nuttall

ČTK28. listopadu 2016 • 14:35
Změna v čele UKIP - Paul Nuttall nahradil Nigela Farage.
Změna v čele UKIP - Paul Nuttall nahradil Nigela Farage.
• foto: 
ČTK

Šéfem britské protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) byl dnes zvolen Paul Nuttall. Tento europoslanec nahradí v čele rozdělené strany charismatického Nigela Farage, jenž odstoupil v červenci poté, co dosáhl svého dlouholetého cíle, tedy odhlasování odchodu Británie z Evropské unie.

"Je to nový začátek, stranu znovu sjednotíme a skončíme se spory," řekl po svém zvolení v Londýně Nuttall, jemuž bude ve středu 40 let. Ve volbách porazil dva další kandidáty, Suzanne Evansovou a Johna Reese-Evanse.

Bývalé číslo dva ve vedení strany Nuttall je již třetím šéfem UKIP za poslední tři měsíce poté, co v říjnu po pouhých 18 dnech ve funkci rezignovala Diane Jamesová. Přední uchazeč o funkci předsedy a její možný nástupce Steven Woolfe pak při hádce europoslanců UKIP ve Štrasburku utrpěl za dosud nejasných okolností zranění hlavy a následně oznámil, že UKIP opouští.

Strana je v současnosti vnitřně rozdělená, potýká se s finančními těžkostmi a také hledá smysl své existence, protože takzvaného brexitu už v červnovém referendu dosáhla.

ČTK
Diskuse ke článku