Fidel Castro: Absolutistický monarcha, který chtěl na Kubě vybudovat ideální socialismus | Reflex.cz
nahoru

Fidel Castro: Absolutistický monarcha, který chtěl na Kubě vybudovat ideální socialismus

ref26. listopadu 2016 • 12:00
Fidel Castro
Fidel Castro
• foto: 
Answers

V dokumentu amerického režiséra Olivera Stonea Comandante z roku 2003 vypadá Fidel Castro jako čilý, vlídný stařík. Tato tvář je ale poněkud zavádějící. Svému ostrovu vládl od roku 1959 téměř jako absolutistický monarcha. Fidel Castro zemřel v noci na dnešek ve věku 90 let. V roce 2004 vyšel v rubrice Causa text, který popisoval celý jeho revolucionářský život. Jak žil líder máximo?

Koncem července 1953 se konal v kubánském Santiagu velký karneval. Mumraje využilo sto členů hnutí revoluční mládeže a zaútočilo na nedaleká kasárna Moncada. Revolucionáři chtěli získat zbraně a rozpoutat všenárodní povstání proti diktatuře prezidenta Batisty. Vládní jednotky útok odrazily a z revolucionářů se stali štvanci. Všichni dopadení byli postříleni a ti, kteří masakr přežili, neušli zatčení.

Mezi nimi byl i sedmadvacetiletý právník Fidel Castro. Než byl odsouzen k patnácti letům vězení, přednesl před soudním tribunálem stostránkovou obhajovací řeč, již ukončil proslavenou větou: "Odsuďte mě, nevadí, dějiny mi dají za pravdu."

CAUSU FIDEL CASTRO SI PŘEČTĚTE ZDE >>>

Fidel Castro: Socialismus nebo smrt
Lukáš Kašpar 9. srpna 2016 • 18:16

Fidel Castro: Socialismus nebo smrt

Zemřel kubánský vůdce Fidel Castro. Bylo mu 90 let
ČTK 26. listopadu 2016 • 07:33

Zemřel kubánský vůdce Fidel Castro. Bylo mu 90 let

Magická Kuba 19. století v barvě. Jak vypadal karibský ráj před příchodem Fidela Castra

ref


Klíčová slova: Kuba, Fidel Castro, úmrtí, revoluce, causa


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější