nahoru

Konec války v Kolumbii na dosah. Mírovou smlouvu schválí Kongres, ne referendum

Tereza Stonišová23. listopadu 2016 • 14:10
Mírové rozhovory kolumbijské vlády a FARC se vedly na Kubě.
Mírové rozhovory kolumbijské vlády a FARC se vedly na Kubě.
• foto: 
AP

Ukončení 52 let trvající občanské války v Kolumbii je na dosah. I přes to, že letos v říjnu odmítli Kolumbijci mírovou smlouvu těsnou většinou ve všeobecném referendu. Revidovaný text nové mírové smlouvy však zřejmě schválení referendem nebude potřebovat. Hovořil o tom kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

“Souhlas (s mírovou smlouvou) je velmi důležitý krok v celém procesu,” uvedl Juan Manuel Santos. “Velmi pozorně jsme poslouchali názory všech stran, a zvláště ty, kteří říkali, že souhlas kongresu bude nejlepším řešením,” uvedl Juan Manuel Santos. Naznačil tak, že k souhlasu s novým, 310 stran dlouhým mírovým dokumentem, nebude nebude nutné vypisovat další veřejné referendum. Schválí jej dvoukomorový Kongres - tedy nejvyšší zastupitelský orgán, složený stejně jako v USA ze Sněmovny reprezentantů a Senátu.

V Havaně vznikla nová mírová smlouva, která snad ukončí válku v Kolumbii
Tereza Stonišová 13. listopadu 2016 • 13:53

V Havaně vznikla nová mírová smlouva, která snad ukončí válku v Kolumbii

Mírová jednání probíhala v kubánské Havaně, kde se také dojednala revize původní mírové smlouvy. Tu podepsali letos v září zástupci Revolučních ozbrojených sil (FARC) a prezident Juan Manuel Santos, který za své snahy o mír získal dokonce Nobelovu cenu. V referendu, které následovalo, však rozdílem pouhých 0,4 desetin hlasů smlouvu odmítlo (49,8 Kolumbijců bylo pro, 50,2 procent naopak proti).

Kolumbie slaví historický mír, podepsán byl perem vyrobeným z kulky
Tereza Stonišová 28. září 2016 • 14:03

Kolumbie slaví historický mír, podepsán byl perem vyrobeným z kulky

Největším kritikem byl bývalý prezident Kolumbie Alvaro Uribre, jemuž se zdál postup proti povstalcům, kteří mají na svědomí více než 200 tisíc životů civilistů v období dlouhém 52 let, příliš mírný. Současný prezident však nadále trvá na tom, že FARC se podaří demontovat jedině, pokud se z něj zákonným způsobem stane regulérní politické uskupení. Jestli smlouvu kongres schválí, se dozvíme tento čtvrtek.

Každá fasáda obsahuje minimálně tři různé barvy. Z nejbarevnějšího města světa vás…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,750
28,640
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější