nahoru

Američané nasazují proti Severní Koreji obří zbraň jako z filmu Star Wars

Daniel Baret2. listopadu 2016 • 15:30
Američané nasazují proti Severní Koreji obří zbraň jako z filmu Star Wars
foto: Wikipedia

Vypadá to jako obří golfový míček umístěný na vrtné plošině a připomíná spíše zbraně z filmů ze série Star Wars. Je to ale plovoucí radar americké armády, který křižuje světové oceány a především je zaměřen proti raketovému programu nevyzpytatelné Severní Koreje. Skutečně zbraň 21. století.

Americká zbraň, která je součástí protiraketové obrany, se jmenuje Sea-Based X-band radar (SBX-1). Plave, má vlastní pohon a také speciální přístroje, které ho varují při silném větru a prudkém vlnobití. A je to skutečný kolos – má délku 116 metrů, výšku 85 metrů, váží 50 tisíc tun, stál skoro miliardu dolarů a dokáže lokalizovat rakety v okruhu až 2000 kilometrů.

V poslední době operuje převážně v Pacifiku a je zaměřen především na sledování aktivit Severní Koreje, která testuje jaderné zbraně a nejrůznější rakety.

V případě ohrožení území USA balistickými raketami (ty nejvýkonnější mají dolet 12 tisíc kilometrů) by měl plovoucí radar střelu zachytit a vydat příkaz k její likvidaci nad oceánem.

Americká armáda sice tvrdí, že zařízení je namířeno hlavně proti Severní Koreji, ale samozřejmě monitoruje i aktivity Číny a Ruska.

V poslední době se SBX-1 zdržuje buď v mezinárodních vodách nedaleko zemí Dálného východu, nebo na námořní základně Pearl Harbor na Havaji, která se stala známou zejména kvůli ničivému útoku Japonců v roce 1941. Pak Spojené státy aktivně vstoupily do 2. světové války. V Pearl Harboru se provádí i jeho údržba.

Americký Pentagon ale nikdy nekomentuje pohyb svého obřího radaru, protože výsledky jeho misí jsou důsledně utajovány.Klíčová slova: USA, raketa, radar, Severní KoreaDiskuse ke článku