Česká čtvrť v Iowě se bojí záplav, lidé musí opustit domovy | Reflex.cz
nahoru

Česká čtvrť v Iowě se bojí záplav, lidé musí opustit domovy

ČTK25. září 2016 • 12:00
V České čtvrti se chystají protipovodňová opatření.
V České čtvrti se chystají protipovodňová opatření.
• foto: 
Gazette

Českou čtvrť ve městě Cedar Rapids v americkém státě Iowa znovu ohrožují záplavy. Téměř všechny podniky jsou tam zavřené a záchranáři i místní budují protipovodňová opatření. Za čtvrtí, zvanou podle původních obyvatel Czech Village, dělníci vyhloubili nádrž na zachycování vody. Radnice lidem doporučila, aby čtvrť opustili. Velká voda z rozbouřené řeky Cedar River se v oblasti očekává v pondělí ráno místního času (odpoledne SELČ).

"Všichni jsme naprosto zničeni z toho, co se děje. Někteří z nás tím prošli už v roce 2008, kdy přišli o hodně. Tentokrát máme alespoň šanci vynést věci a nenechat je všechny na místě jako posledně," řekla televizi KCRG prodavačka starožitností Diane Drahosová s odkazem na ničivé povodně před osmi lety.

Drahosová se sotva vzpamatovala ze ztráty domu, která ji postihla v roce 2008. Nikdo podle ní nečekal, že povodně přijdou znovu a tak brzy. "A teď je to tady."

V Czech Village pomáhá stavět protipovodňové zábrany mnoho dobrovolníků. "Pamatuji si, když záplavy přišly posledně," řekl listu The Gazette jeden z dobrovolníků Chad Stelken. "Nechci být zase svědkem toho, jak se lidé budou potýkat s následky," dodal.

Česká tradice je v asi stotřicetitisícovém Cedar Rapids bohatá. Koncem 19. století byl každý třetí obyvatel města Čech. Dnes toto zastoupení kleslo pod deset procent a zdaleka ne všichni potomci českých přistěhovalců mluví jazykem svých předků.

 

Zemřel Max Mannheimer, přeživší pěti koncentračních táborů
Tereza Stonišová 24. září 2016 • 13:10

Zemřel Max Mannheimer, přeživší pěti koncentračních táborů

V Cedar Rapids je také české a slovenské muzeum a knihovna. I je v roce 2008 vážně poškodila velká voda. Vedení těchto institucí v sobotu uvedlo, že po tehdejších záplavách přijalo protipovodňová opatření, která by měla zabránit nejhorším škodám. Proto už je tam dnes preventivně zavřeno.

ČTK


Klíčová slova: Česko, čtvrť, USA, záplavy


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější